Sarsıntı bölgesinde taharri istirdat çalışmalarına katılan grup Trabzon’a döndü

Yer Sarsıntısı bölgesinde kontrol istirdat çalışmalarına katılan grup Trabzon’a döndü

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekiplerine çiçekli karşılama

TRABZON – Kahramanmaraş merkezli namına meydana gelen ve Türkiye’nin 10 ilinde yıkıma bozukluk olan depremin peşi sıra bu bölgeye giden Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Arama Istirdat Ekipleri Trabzon’de döndü.

Yer Sarsıntısı bölgesinden görev gittikleri araçlarla alay malay Trabzon Büyükşehir Belediyesi Binası önüne mevrut 39 kişiden oluşan grup burada çiçeklerle karşılandı.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Atilla Ataman, arama kurtarma ekiplerini yegâne tek kutlama ederek kendilerine çiçek arz etti.

Burada benzeri meşveret eden Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, 39 nefis kontrol kurtarma ekibinin dokuz periyot boyunca aralıksız demeden uğraş verdiğini belirterek “Trabzon kendisine depremin evvel anından itibaren sabahın 5’inde harekete geçerek özellikle AFAD ve Büyükşehir Belediyesi istirdat ekibimizle alay malay arkadaşlarımız yola çıktı. Çokça geniş aynı bölgede 10 ilimizi kapsayan böyle bire bir afette süreç kıytırık değildi. Arkadaşlarımız balaban hız ve cansiparane gittikleri bölgede birey dulda kademe bir şekilde sakır sakır savaş verdiler. İlk günde giden Büyükşehir Belediyemizin 39 yabanlık arama istirdat ekibi güç 9 günce süreci geçirdiler ve ilimize döndüler. Dokuz dönme müddet boyunca aralıksız demeden uğraş verip saniyelerin saliselerin dahi çok muhteşem olduğu bire bir dönemde canları istirdat hesabına çokça büyük çabalama içerisinde oldular. Trabzon adına şu an deprem bölgesinde bilcümle çalım ve kuruluşlarımızla bugün itibariyle 3 bin 283 personelimiz görev yapıyor onlarca aksiyon makinamız o bölgedeler. Toplamda oradaki 319 hareket makinamız var. Icap göçük kaldırmada gerekse ayrımlı işlerde kendilerine verilen görevleri namına getiriyorlar. Bugün Trabzonsporumuzu mülakat ettik. Hem teşekkürname ettik hem de oynayacağımız Basel maçı ile ilişik kulübümüzün yapmış olduğu paylaşıma korumak yerine protokolde, tribünlerde biletlerimizi satın alarak onların çağrısına bizde yöneticiler kendisine eş çıkıp sizler vasıtasıyla buradan benzeri çağrıda bulunuyoruz. Orada tek kalpgâh olalım ve eksiksiz gelirlerin depremzedelere verileceği organizasyona vatandaşların katılmasını istiyoruz” dedi.

Trabzon Büyükşehir Şehremaneti Başkanvekili Atilla Ataman bile kurtarma ekibini tebrik ederek “Kurtardığınız beher birey bu kavim üzere şişman bire bir değerdir. Cenabıhak hepinizden çokça razı olsun. Bu şehrin nazik benzeri site olduğunu bire bir defa henüz canınız pahasına gösterdiniz. Sizler Maraş’ı yiğit yapanlar, Antep’i gazi yapanlar, Urfa’yı önemli yapanların torunları olduğunuzu canınız pahasına gösterdiniz. Hepinizi yüreğinizden öpüyorum. Tanrı hepinizden razı olsun. Bu millet sizinle gelgel duyuyor” diye niteleyerek konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Kontrol Kurtarma Takım Amiri Alaattin Sandıkçı ise antlaşma kaybetmeden sarsıntı bölgesine yola çıktıklarını anlatım ederek “13 şahsiyet grup yaptık. 3 araçla gittik. Antlaşma kaybetmeden yola çıktık. Takım ile tamamıyla hazırdık. Inatçı çekicilik koşullarında güzergahımızı yürümek zorunda kaldık. Urfa üzerinden gittik. Gece saat 12 üzere Adıyaman’a girdik. Çarçabuk işe koyulduk. İlk enkaza girdik. Arkadaşlarımız patırtılı dinlemesi yapıtlar, patırtılı aldıklarını söylediler. Ayhan ve Enes depremzedelerimizi sabaha büyüklüğünde uğraşarak kurtardık. Sonrasında diğerleri strateji etti. Kazasız ve belasız atlattık. Bu kayra kendisine görünmesin. Bu vatani görevimiz” şeklinde konuştu.

Share: