Şanlıurfa’da Beyaz Perde ve Matbuat Müzesini gazeteciler açtı

Şanlıurfa’da Sinema ve Matbuat Müzesini gazeteciler açtı

ŞANLIURFA – Karaköprü Belediyesince ilçeye kazandırılan Sinema ve Matbuat Müzesinin açılışı, basın mensupları eliyle yapılırken, protokol üyeleri dahi fotoğraf ve videoteyp çekti.

Karaköprü Belediyesi gene Şanlıurfa’da bire bir ilki gerçekleştirerek Beyaz Perde ve Matbuat Müzesini ilçeye kazandırdı. Karaköprü Belediye Reisi Dokuz Canlı Baydilli’nin ilçeyi müze şehir ika hedefiyle Karaköprü’ye yeni müzeler yapılırken şehrin hafızasını oluşturan basın mensuplarının, gazetelerin ve Şanlıurfa’dahi çekilmiş sinema filmlerinin sergileneceği Beyaz Perde ve Basın Müzesi’nin açılışı gerçekleştirilerek hizmete sunuldu.

Açılışa, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, DÜRÜST Fırka Mardin Çarkıt Mebus ve MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, Karaköprü İlçe Kaymakamı Yakup Kılınçoğlu, Karaköprü Şehremini Dokuz Canlı Baydilli, Büyükşehir Uray Başkanvekili Faruk Bayuk, Şanlıurfalı sanatçı Mahmut Tuncer, belediye divan üyeleri, basın topluluk ve cemiyet başkanları, gazeteciler ve davetliler katıldı.

Müzenin açılışı 10 Ocak Müteharrik Gazeteciler Gününde gerçekleştirilirken günün önemi nedeniyle açılış kurdelesini matbuat mensupları ve artist Mahmut Tuncer keserken, Ilbay Ayhan, İlçe Şehremini Baydilli ile tören düzeni üyeleri üstelik müşteri arkasına geçip fotoğraf ve video çekimi yaptı. Küşat konuşmasını gerçekleştiren Karaköprü Belediye Reisi Dayanabilen Baydilli, Karaköprü’ye değer yetiştirmek ve kalkındırmak için çalıştıklarını belirterek ilçeye müze kent kimliği kazandırmak istediklerini, bu doğrultuda yeni müzeler açtıklarını dile getirdi. Baydilli, “Karaköprü’ye verdiğimiz müze şehir sözü konusunda bugün dahi Beyaz Perde ve Matbuat Müzesinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu müzede Şanlıurfa’de çekilen filmler, afişleri ve oyuncuların birlikte matbuat camiasının geçmişten günümüze önde mevrut isimleri, arşivleri ve ekipmanları sergilenecek. Bu müzeyi 10 Aile Müteharrik Gazeteciler Haset kabilinden yetişkin aynı günde beğenmek istedik. Beyaz Perde ve Basın Müzemizin Şanlıurfa’ya ve Karaköprü’ye dobra olmasını diliyorum. Tam basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum” diye konuştu.

YANLIŞSIZ Öğür Mardin Sakat Mebus Orhan Miroğlu, açılacak olan müzenin tıpkısı nevi dağarcık müzesi niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, “Bu müze tekmil bölgeye emsal olmalıdır zira geçmişimizi, hafızamızı yeniye çekmek ve keyiflendirmek gerekiyor. Toplumların özlük kültürlerini ve geleneklerini kayırma etmeleri kıytırık haddinden fazla önemlidir. Güçlü Baydilli kardeşimi müze şehir olma çalışmalarından yağlık tebrik kartı ediyorum ve tam kurumlara de kat sayı olmasını diliyorum” diyerek gazetecilerin çalışan gazeteciler gününü kutladı.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise günün anlamına çevirme kendisine fena hâlde aynı müzenin açılışına tanık olduklarını ve hakeza tıpkı müzenin Karaköprü’ye kazandırılmasından bahtiyarlık duyduklarını tabir etti. Ilbay Ayhan, “Müzelerin aynı şehirde aşkın olması şehrin kadim kültürüne delalettir. Tematik müzeler da şehre ayrı tıpkı naz şimendifer, çağcıllık getirir. Karaköprü’birlikte da iyice müzeler yapılarak şehrin değerlerine erbap çıkılıyor, Sinema ve Matbuat Müzesi ise bire bir kafa niteliği taşıyor ve haddinden fazla büyük içerikleriyle görülmesi gereken ayrımsız yerdir” diyerek müzenin Şanlıurfa’ya ve Karaköprü’ye uz olmasını diledi.

Açım töreninin ardından Baydilli tören düzeni üyelerine ve davetlilere müzeyi gezdirirken, basın mensupları da bu müzeyi kazandırarak Şanlıurfa basınına verdiği değer üzere Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’ye teşekkürname ettiler. Baydilli, müzenin oluşumunda materyal ve belge destekleriyle şanlı katkı sunan Av. Müslüm Akalın’a teşekkürname yazar plaket takdiminde bulundu. Karaköprü Belediyesinin Şanlıurfa’ya kazandırdığı Sinema ve Matbuat Müzesi Doğukent Mahallesinde Dirim Park Yeri içerisinde meydan alıyor.

Share: