Samsun Bafra’da Tarım Arazileri Konusunda Kurulması Planlanan Nakız Projesine Reaksiyon: “Bu Arazilerin Ekincilik Dışına Çıkarılarak İmara Açılması Cinayettir”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun’un Bafra ilçesinde üreticiler, iz ve mekân örgütleri, artağan ekincilik arazileri üzerine Büyükşehir Belediyesi eliyle olmak maksut Sebze ve Sonuç Vahi projesine reaksiyon gösterdi. Projenin yapılmasının planlandığı yer üstünde açıklama fail Ekincilik Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hava Bayzat, “Bu arazilerin ekincilik dışına çıkarılarak imara açılması tıpkısı cinayettir. Bu şekilde 1. sınıf sulu ziraat arazisinin katledilmesine seyirci kalamayız” dedi.

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla Samsun’un Bafra ilçesi Türbe Mahallesi’nde tahsis etmek istediği Yaş Göveri ve Ürün Tırı Vırı projesine, mahalle sakinleri, ZMO Samsun Şubesi, Samsun Belde Platformu (SAMÇEP) ve Kuzey Kültürevi üyeleri tepki gösterdi. ZMO Samsun Ofis Başkanı Hava Bayzat, projenin yapılması planlanan toprak üstünde yapılan açıklamada, şunları söyledi:

“TÜRKİYE’NİN BİRÇOK İLİNE SEBZE GİTMEKTEDİR”

“50 bin hektar ekincilik alanına sahip, Kızılırmak’ın temas iki beraberinde yer alan sonuç evre artağan alüvyon topraklara ehil Bafra ovasından hoppadak mekân illere değil Türkiye’nin birçok iline göveri gitmektedir. Bafra ovası çeltik, mevki genelinde alay sahibidir. Yazlık ve kışlık göveri üretimi ile birçok ilin sebze ihtiyacını karşılamaktadır. Yazlık sebzeler içinde kapya biberi yurdun ciharıyek yanından rica görmektedir. Pırasa yetiştiriciliğinde Mersin’den sonradan 2. sıradadır. DSİ’nin sulama projesi gerçekleştirdiği, Bafra ovası, 5403 mahdut Yer Esirgeme ve Yerey Yararlanma Kanunu’nun zirai potansiyeli efdal iri ovaların belirlenmesi ve korunmasını içeren 14. konu kapsamına girmektedir. 22 Haziran 2021 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Bafra ilçesi Türbe Mahallesi’nde 16 adet parselde toplam 188 bin metrekare alanı yemiş ve sebze zayi yapılması için, meram dışında kullanılmasına müteveccih Toprak Himaye Kurulu’ndan talep etmiştir. İl Tarım ve Orman müdürlüğü elemanlarınca karışık bağımsız tarım arazisi kendisine sınıflandırılan 188 bin metrekare düzlük Yerey Koruma Kurulu’nda TEMA ve Tarım Mühendisleri Odası’nın ret oyu kullanmasına karşın rey çokluğu ile kabul edilmiş ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nca makul bulunmuştur.

“BULAŞIK TARIM ARAZİSİNİN KATLEDİLMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ”

Bafra ovasında Türbe Mahallesi sınırları içerisinde mevcut ve yemiş/sebze anlamsız yapılmak istenen yer, karışık bağımsız tarım arazisi olup, kenarından DSİ’nin sulama kanalı güzeşte yer ve düze mail topoğrafyada, yeğin ve akaçlama gibi zirai faaliyetleri önleyici unsurları namevcut yüksek verim özelliğine ehil benzeri arazidir. Bu arazilerin tarım dışına çıkarılarak imara açılması benzeri cinayettir. Bu şekilde 1. derslik sulu tarım arazisinin katledilmesine seyirci kalamayız. 5403 dar Arazi Dulda ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 14. maddesinde ‘şişman ovalarda kâin tarım arazileri tek surette gaye dışı kullanılamaz’ hükmü düz almaktadır. ‘Ancak alternatif düzlük bulunmaması, kurul yahut kurullarca akıllıca düşünüm bildirilmesi şartıyla; zirai gayeli yapılar, nezaret ve talebin ilişkin olduğu bakanlıkça kolektif kamu yararı münfail cerrahi müdahale üzere tarım dışı kullanımlara bakanlıkça izin verilebilir’ hükmü saha almaktadır. 5403 sayılı kanun göre hazırlanan ve 09.12.2017 günlü, 30265 dar Resmi Gazete’bile yayımlanarak yürürlüğe giren Ekincilik Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelik’te, tarımsal amaçlı veya tarım dışı amaçlı kullanım talebinin öncelikle yalçın sınırları dışındaki, alanlardan karşılanması esastır. Talebin nazik müstevi esirgeme alanı dışından karşılanmaması yerinde, mütenavip alanlar öncelikle şişman düz sınırları içerisinde küsurat planlı alanlardan (yerleşme, uran, turizm ve aynı) tarım dışı alanlardan veya zirai üretim potansiyeli bağan alanlardan karşılanır kuralı getirilmiştir.

“ALTERNATİF DÜZLÜK ARAŞTIRMASI YAPILMAMIŞTIR”

Bafra yemiş ve sebze bilgisiz düzlük seçimi yapılırken niteliksiz dışından mütenavip kayran araştırması güç anlamda yapılmamıştır. Bafra ovası dulda alanı içerisinde yapılması melhuz sebze ve yemiş nakız yerinin tarım dışı tasarruf kararının iptali ve kararın yürütmesinin durdurulması istemli ülkü devam etmektedir. Ziraat Mühendisleri Odası olarak düz dışında vadi düzlük almaşık alanları mahkemeye iletmiş bulunmaktayız. 28 Ara haset duruşma heyeti ve bilirkişiler tarafından yapılacak keşifte sorun dışı mütenavip alanların incelenmesi bile yapılacaktır. Yapılacak tetkik sonucunda göveri ve semere hal yeri namına doğru dışından tıpkısı meydan belirleneceğini düşünmekteyiz. Ekincilik Mühendisleri Odası ve Samsun Belde Platformu olarak davanın takipçisi olacağız. ZMO ve SAMÇEP yerine, kamuoyuna duyururuz.”

“YOĞURTLA ATLATMAK YEDİĞİM GÜNÜM OLDU”

Bafra Türbe Mahallesi sakini Melahat Canlı, şunları söyledi:

“Ben burada 53 senedir sebzelik yaptım. Ondan sonradan çocuklarım çokça küçüktü, neresini anlatayım, tek şeye kemirmek yapmaya durmadık. Ödeyeceğiz buraları diye niteleyerek. Çok uğraştık, 53 yıl oldu ego bu kapıya geleli. Hala elan bu tarlada yıpranıyorum. Amma demin haddinden fazla zoruma gidiyor. Çocuk çoluğum hangi yapacak diye niteleyerek düşünüyorum. Ne diyeyim çokça üzülüyorum, aymazlık namevcut. Güçlük çok nazik, sıkıntılı ödedik buraları. İnan kim yoğurtla aldatmak yediğim günüm oldu. Yaşlı kaynatam vardı ona bakmak zorunda kaldım. Arazilerimizi bizim elimizden almayın. Bizi de sıkıntıda koyup çoluk çocuğumuzu açgözlü bırakmayın, yalvarıyorum size, sizden imdat bekliyorum ben.”

“BU YAŞTAN BILAHARE NEREDE MAL KAZANACAĞIZ?”

Türbe Mahallesi sakinlerinden Fatma Taze, “Ben bile Türbe halkındanım, burada çalışıyorum özlük sebzemizi üretiyoruz. Özlük malımızı çıkarıyoruz. Bala çoluğumuzu bilcümle çalışarak okuttuk. Belli bire bir yerlere getirdik. İstemiyoruz nakız olmasını. 46-47 yaşından sonra nerede çalışacağız tığ, nerede servet kazanacağız bu yaştan bilahare. İstemiyoruz hal olduğunu. Devletimiz cumhurbaşkanımızdan tıpkısı imkan sağlasın. Tarım arazisi, adamakıllı düz, apayrı yerlere yapsın. Çok adamakıllı sulak alanlarımız her tarafımız. Tarlamızın başında sularımız. İstemiyoruz biz çözme” dedi.

Çiftçilik özne Mahmut Erol, şunları söyledi:

“Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin çözme projesinde tarım yapmaktayım, çiftçilik yapmaktayım. Buradaki araziler yılda 3 kitap alınabilen etki müstakil birinci sınıf tarım arazisidir. Buraların betonlaşmasına, şehirleşmesine, cevaz etmiyoruz, istemiyoruz. Yani bu amme menfaati maddesine bakarak bunları yapıyorlar ama yani burada kamunun yararı görülmüyor. Burada demincek farz edelim darı, darı kalkacak buğday ekilecek, burası gördüğünüz düzlük kırmızılahana lamba karpuzu yeriydi, şu anda karpuzun adına kırmızılahana yapıldı. Gene buğday ekilecek buraya. Yani burada temas hangi kadar denilse de istenildiği ahit banko 3 ürün alınabilen bağımsız sulu tarım arazisi. Demin burayı betonlaştırmak, hal beğenmek yalnız burayla sınırlanmış kalmaz. Bura şehre yedi kilometre uzaklıkta. Bu ovanın betonlaşması, şehirleşmesinin önünü açacaktır. Onun için biz bunu öz menfaatimiz ve mevki menfaati adına istemiyoruz.”

“BİZ TEDBIR ALDIKÇA BELEDİYE MECLİSİ YENİDEN KARARLAR ALIYOR”

Türbe çiftçilerinin avukatı Felç Birey Asan dahi türel süreç ile ilişkin adına, “Tığ hem insanı olarak hem üstelik hukuken yerine, bu alanın banko hal yapılmasına cebin çıkıyoruz. Elhak kanunlara, mevzuata dahi banko aykırıdır belediye meclisi eliyle alınan kararlar. Biz gelişigüzel şekilde yürütmenin durdurulması yönetsel işlemin iptali ile alakalı namına, önlemleri alsak dahi uray meclisi yeniden kararlar çıkararak baştan davalara sebebiyet veriyor. Biz seçme şekilde aldığımız destekle de bu arada, bu artağan arazinin temas otlak ya üstelik demirli beton yapılardan uzaklaştırılması ya üstelik uzaklaştırmasının önlenmesi amacıyla elimizden geleni yapacağız” ifadelerine saha verdi.

“HALİ TARIM YAPILMAYAN KALIPSIZ KIYAFETSIZ ARAZİLERE YAPSINLAR”

Rençperlik işleyen Fehmi Atmaca, “Bu arazinin banko birinci mutlak ekincilik arazisi olduğunu ifade etmek istiyorum. Hür tarım arazilerinin ve özgür ekincilik arazisi sıfır bölgelerin seçkin yer amacına uygun yerine değerlendirilmesi düşüncesindeyiz. Buraya yapılacak aynı inşaatlaşma, bölgenin sosyal kültürel konuşu anlamda banko kültüre uyuşmayacak tıpkısı yapılaşmaya gideceğimizi düşünüyoruz. Nakız projesinin derhal buradan tahrip edilip, sunu akıllıca olan ekincilik arazisi yapılmayan, berbat arazilere akıllıca yönlendirilmesi elan makul olacağı düşüncesindeyim” diyerek konuştu.

“İNSANLAR İNEKLERİNİ SATARAK KAYRAN SAHİBİ OLDULAR”

Türbe Mahallesi Muhtarı Aşur Güngör ise şunları söyledi:

“Bu arazinin sulu ziraat arazisi olduğunu tamamen kanıtlanmıştır. DSİ’nin kararları ve YEDAŞ’ın çektiği teller bütün burada, sulu tarım arazisi olduğunu orada dahi söyledik amma ne söylediysek hiç bizi dinlemediler. Bura bire bir sulu tarım arazisi olaraktan, vatandaşlarımız buradan mağdurlar. Burayı ineğini sattı, bilmem şununu yaptı, hakeza yaptı yerinin borcunu ödedi. Ama şu anda birlikte koca diyor kim ego nereye gideceğim, ego gelmişim 50-60 yaşıma, 3 dönüm yerim var, 5 dönüm yerim var. Ben nereye ehil olurum. daha bir uygun yerler var. Biz bunu söyledik amma kabul etmediler. daha çok amelî alan yerlerimiz var. Yapılanlara cebin değiliz, gelen hizmetlere alın değiliz ama hizmetin olduğu yerde mağdur olmaması amacıyla biz uğraşıyoruz. Niçin kıygın olsunlar. Bakın hep derdini anlattı, bir toprak cılız alınmıyor. Şimdi çık bakalım şike arazi alabiliyor musun?”

Share: