Sakat Siirt İl Uyanık Komutanı Eren’e, ‘FETÖ üyeliği’ davasında aklanma

SİİRT’te 2015 yılında 8 askerin martir olduğu yıldırı saldırısının araştırılmasını engellediği sav edilen ve için ‘FETÖ/PDY yıldırı örgütü üyeliği’ suçlamasıyla sevgili açılan sakat Siirt İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halidun Aziz, yargılandığı davada aklanma etti.

Siirt İl Bitirmiş Komutanı Kurmay Albay Halidun Eren, Siirt’te 2019’daki FETÖ operasyonunda gözaltına makbuz. Adli arama neredeyse erkin bırakılan Aziz hakkında, ‘silahlı yıldırı örgütüne örgen olmak’ suçlamasıyla 15 yıla kadar mapushane istemiyle sav açıldı. Ankara 34’üncü Tehlikeli Ukubet Mahkemesi’nde görülen davanın geçmiş celsesinde şahit olarak dinlenen astsubayın ifadeleri sonrası Halidun Muazzez, tutuklandı. Şahit gedikli, Eren’in, 2015’te Siirt’in Silvan ilçesinde PKK’lı teröristlerce düzenlenen ve 8 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili soruşturmayı engellediğini iddia etti. Esasen FETÖ soruşturmasında gözaltına alındıktan sonradan itirafçı olan bambaşka tıpkı tanık er ise Eren’in, darbe girişiminden sonraları Siirt’te kâin uyanık personeliyle ilgili düzenlenen yönetimsel soruşturmada bazen FETÖ’cü askerlerin ifadelerini tutanaklardan çıkarttırdığını sav etti. İddiaları reddeden sanık Eren, ahir celsede adli arama gibi erkin bırakıldı.

MAHKEMEDEN AKLANMA KARARIAnkara 34’üncü Korkulu Ceza Mahkemesi’nde zaman tanıdık değişmeyen duruşmasına maznun Muazzez ve avukatı katıldı. Savcının, cezalandırılması yönündeki mütalaaya cebin defans fail Aziz, namına rejim kurulduğunu, 8 askerin şehit edilmesi ile ait soruşturmanın kendisi vasıtasıyla tamamlandığını ve sorumluların hakkettikleri cezayı aldıklarını söyledi. Aleyhine anlatım veren kişinin gedikli olduğunu ve fariza yaptığı dönemde namına ukubet verdiğini aktaran Eren, “Ayrımsız astsubayın böyle tıpkı soruşturmada bilgelik sahibi olması de olanaklı değil” dedi.FETÖ’cü olduğu iddialarıyla ilişik hiçbir somut delilin olmadığını, hakkında ankesör ve çakılı hatlardan aynı belirleme bulunmadığı belirten Ermiş, beraatını kâm etti.

Savunmaların peşi sıra kararını açıklayan duruşma, maznun Ermiş’in, tutamak yetersizliğinden beratına karar verdi.

Share: