Sakarya Nehri’nden sulanan domates ve salatalıklar, üreticinin yüzünü güldürdü

Bilecik’in Sakarya Vadisi’ndeki köylerinde oturmuş binlerce dönüm serada hasadı yapılan domates ve budala, hem rekolte hem birlikte eşit açısından üreticisini mutlu etti.

Toprakları Sakarya Nehri’nden sulanan Söğüt ilçesine sınırlı Hamitabat köyündeki arazilerde, mevsimlik ekincilik işçilerinin seralardan özenle topladığı salatalık ve domatesler, şişman şehirlerde sofraları süslüyor.

Mikroklima özelliği sayesinde yılda üç el ürün yetiştirme özelliğine topluluk bölgede yetişen hıyar ve domatesler, verimi ve fiyatıyla bu sene üreticisini mutlu etti.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün verilerine göre, el genelinde 2 bin 350 dekar alanda domates, 1650 dekar alanda görgüsüz girmek için toplam 4 bin dekar limonluk alanı bulunuyor.

Bu yıl ise domateste 19 bin titrem, salatalıkta ise 13 bin ton gelmek üzere toplam 32 bin titrem rekolte bekleniyor.

Hamitabat köyü Muhtarı İbrahim Metin, AA muhabirine, iyi bire bir mevsim geçirdiklerini belirterek, “Kış mevsiminde marul kıvırcık marul yerine, yaz mevsiminde ise domates ve görgüsüz yerine istihsal yapılıyor. Genelde pazarımız İstanbul ve Adapazarı.” diye konuştu.

Her iki üründe dahi şu anki fiyatlardan kıvançlı olduklarını vurgulayan Mütehammil, “Alelhusus domates kilogramı 10 liradan alıcı buluyor. Salatalığın kilogramı şu anda 4 lira civarında gidiyor” dedi.

Üretici Yunus Cebi ise 8 dönüm alanda 20 bin mahiyet görgüsüz üretimi yaptıklarını tabir etti.

Bölgenin abuhava şartlarının seracılık için haddinden fazla uygun olduğunu aktaran Cebi, yetiştirdikleri salatalıkları kuzuluk götürüp sattıklarını kaydetti.

Üreticilerden Hüseyin Avcı birlikte 8 dönüm budala serasından 200 ton yayın almayı hedeflediklerini ve bu üretim miktarını yakaladıklarını aktardı.

Domates üreticisi Hasan Dülger ise serada yetiştirdikleri “volenta” çeşidi domatesten haddinden fazla iyice verim elde ettiklerini belirterek, “Alıcılar üstelik çok kıvançlı. Tanrı artağanlık versin, şu anda haddinden fazla güzelce mülk kazanıyoruz. Benim 14 seram var gelişigüzel tarafını ekiyorum.” dedi.Share: