Rize’nin önce hacı kafilesi mukaddes topraklardan döndü

Bu sene ilk defa Rize- Artvin havalimanından kalkan fidan pervaz ile kutsi topraklara hac ibadeti için giden hacılar geriye döndü.

Korona virüs pandemisinin etkisini kaybetmesiyle birlikte 2 yıl aradan sonraları Din İşleri Başkanlığı yoluyla organize edilen 2022 yılının Rize’deki ilk hac kafilesi bayramın peşi sıra bu sene açılışı gerçekleşen Rize-Artvin Havalimanı’na inen uçak ile döndü. Hacılar, Rize-Artvin Havalimanına mevrut aileleri marifetiyle cümbüş ile karşılandı.

Bu yıl 139 nefis hacı kafilesinin lahut topraklara müracaat etmek üzere yola çıktığı Rize-Artvin havalimanına döndüğünün altını çizen Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı “Bugün ilk hacılarımızı karşılamaya geldik. Rize-Artvin Havalimanından geçmiş hacılarımızı 27 Haziran 2022 tarihinde uğurlamıştık. Bugün itibariyle 139 nefis Rize kafilemiz zaman itibariyle Rize’mize döndü. 139 dirilik lahut topraklardan sağ salim hacılığını tamamladıktan sonra Rize’ye geldiler. Din İşleri Başkanlığımızın organizasyonunda hacca revan hacılarımız zaman burada aileleriyle beraber karşıladık” dedi.

Rize’den amut pervaz ile Medine’ye gittiklerini ve bire bir şekilde Rize’ye döndüklerini ifade fail Tevfik Yaylacı ise “Rize-Artvin Havalimanı’ndan binip Medine’den inmiştik. Şimdi bile Mekke’den bindik Pazar’dan indik. Daha hangi kadar adamakıllı cins. Göç hocalarımız orada bizle çokça güzel ilgilendi. Vazifemizi yapıp hacı olduk. Gidemeyen arkadaşlara üstelik dua ediyoruz inşallah gidebilirler. Bundan sonrada inşallah hacılığımızı koruma edebiliriz” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: