Rize’de TOKİ keşide heyecanı yaşandı

Toplu Ev İdaresi (TOKİ) Başkanlığı marifetiyle Rize’dahi yapılacak olan, toplamda 28 bin 274 kişinin başvuru yaptığı, bin 100 göz amacıyla, türe sahibi tespit kurası çekildi.

TOKİ vasıtasıyla hayata geçirilen “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi çerçevesinde Rize’nin ilçelerine inşa edilecek konutların doğruluk sahipleri geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kura çekimleriyle belirlenmişti. Rize’de Forma, Kendirli Beldesinde ve Güneysu ilçesinde yapılacak bin 100 konutun türe sahipleri birlikte zaman gerçekleştirilen kurayla belirlendi. Kura Rize Bilgisizlik Merkezi’nin toplanı salonunda noter eliyle gerçekleştirilen algın bin 100 hane üzere yapılan 28 bin 274 başvuru değerlendirildi. Doğruluk sahiplerinin belirlendiği bin 100 konutun 673’ünün Rize Minval’birlikte, 77’si Kendirli beldesinde ve 350’si Güneysu ilçesinde yapılacağı belirtildi.

Yapılacak konutların civar mimarisine makul şekilde yapım edileceğini belirten Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Yüce Serkan Cenk, “Zaman Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımızın uhdesinde Toplumsal Basamak Projesi çerçevesinde Rize ilimizde yapılacak olan bin 100 konutun ad çekme çekimi gerçekleştiriliyor. Tahminî ilimizde 28 bin 274 başvurunun kurası zaman çekilerek tamamlanacak. Bin 100 konutumuz inşallah en andıran zamanda yapılacak. Yapılacak konutlar dolay mimarisine akıllıca, mahalle kültürünü yaşatan ve tıpkı zamanda komşuluk ilişkilerini geliştiren konutlarımız yer gelişmemiş zamanda yapılarak halkımızın yaşamına sunulacak” ifadelerini kullandı.

Kuradan kendisine ocak çıktığı amacıyla çok bahtiyar olduğunu ifade fail Yusuf Karali, “Evin bana çıktığı üzere mutluyum. Ben ilk defa böyle bir kuraya katıldım. Katıldığım kurada de imdi. Tanrı devletimize arıza vermesin. Zor kategorisinden katılmıştım. Çıktığı için çok mutluyum. Tekaüt olduk ve bugüne kadar geldik. İlk misil bugün evim oluyor” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: