Rize Tarım Odası’nda intihap heyecanı başladı

Küçük Ay ayında yapılması planlanan Rize Tarım Odası Seçimleri için adaylar yarışmaya başladı.

32 bin üyesi olan Rize Ekincilik Odası Başkanlığı seçimlerinde 126 murahhas düşünce kullanacak. Küçük Ay ayında yapılması planlanan ancak elan kemiksiz tarihi mahsus olmayan Rize Ziraat Odası Başkanlığı seçimleri için adaylarda çıkmaya başladı. Bulunan başkanın de aday olduğu intihabat üzere Rize merkeze merbut Sütlüce Köyü Muhtarı Ercan Koyuncu da başkanlığa aday olduğu duyurdu.

Kocabaşı arkadaşları ve odanın diğer delegeleri ile yaptıkları istiarenin arkası sıra adaylığını yöntemince açıkladığını dikle getiren Koyuncu “Gücük Ay ayında gerçekleşecek Rize Kültür Odası Başkanlığı seçimleri üzere madun yapılarımızı hazırladık. Muhtar arkadaşlarımız ile meşveret yaptık, murahhas arkadaşlarımız ile görüştük. Zaman itibariyle adaylığımızı açıklıyoruz. Aynı yönetimden 3 pare arkadaşımız namzet artık. Biz henüz dolgunca yönetiriz, biz elan mebzul bakım veririz, üreticiyi henüz ferah koruruz, üreticilerin haklarını daha ferah savunuruz diye bu yola çıktık. Eksiksiz muhtar ihvan ve delegelerden bize bindi olmalarını istiyoruz” dedi.

Odanın yapısının eskimemiş delegelerle yarı yarıya değiştiğine vurgu özne Koyuncu “Odada düzeltilmesi müstelzim haddinden fazla işler var. Tarım Odası istihsal yapmaya çalışıyor. Ziraat Odası’nın görevi istihsal düzenlemek değil üreticiye topluluk çıkmaktır. Üreticiye hangi büyüklüğünde eş çıkarsan üreticiyi müstahsil yapar sen pazarlamasını yaparsın. Üreticilerin haklarını savunursun. Haddinden Fazla şeylerin değişmesi geçişsiz. Bölüm yapısının yeniden değerlendirilmesi geçişsiz. Vaktiyle beri aynı yönetim kurmuşlar bir idare içerisinden tıpkı bacanak seçilir. Bu seçimlerde 50’ye mümasil aynı yeni katılımcı oluştu. Odanın yapısı şu anda yarı yarıya değişti. Allah yıldız kadir da başkanlığı alırsak ara sıra şeyleri elan değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Kültür Odası’nın derdi üreticinin vurmak olmalıdır”

Çayın yanı sıra ekincilik üzerine yenilikler amacıyla uğraş edeceklerinin altını çizen Koyuncu, seracılık için dahi lüzumlu adımların atılacağını rapor ederek “Rize’ye seralar kurdurup onlara destek vererek seracılığı da ön plana çıkartmak istiyoruz. Rekiz yetiştiriciliğini civar plana çakozlamak istiyoruz. Amasya elmasının fidanını yapmışlar dünyanın rastgele hesabına gönderiyorlar. Bizim Laz elmamız da dünyaya seslenme edecek tıpkısı elmadır. Zaman Muğla’ya gittiğinde mandalina orada yetişiyor ama fidana Rize mandalinası diyorlar. Örneğin arıcılık. Rize Merkez’da hiç bal ormanı projesi bulunmayan. Ben muhtar olduğum üzere ilk defa bu sene Sütlüce Köyü’nde bal ormanı projesi yaptım. Ekincilik Odası’nın derdi üreticinin sübvanse etmek olmalıdır” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda çok tartışılan öz müstahsillerinin kullandıkları bankalardan alması gereken promosyon paralarının kaynak vasıtasıyla konuşulması gerektiğini dahi savunan Koyuncu konuşmasına “Teşvik konusunu savunacak, ileriye getirecek olan her siyasal parti değildir. Öz İşletmeleri Umumi Müdürlüğü’nde (ÇAYKUR) değildir. Promosyonu konuşacak olan Rize Tarım Odası Başkanıdır. 32 bin unsur Rize Ziraat Odası’na üyedir. ÇAYKUR’un müşterisidir. Tığ ÇAYKUR’a hemen çayımızı satıyoruz. ÇAYKUR’un bizim promosyonlarımız ile alakadar konuşmaya hakkı olmaması ve konuşmaması lazım. Ekincilik Odası Başkanı’nı çağırıp, Kültür Odası Başkanı ile görüşüp, Ekincilik Odası Başkanı ile değişmeyen kabul etmek zorundadır. Üreticinin sahibi Kültür Odasıdır. Tığ promosyonu seçme partiye bırakmadan, ÇAYKUR’da kim işyar arkadaşlarımıza bırakmadan promosyonu bizim ele almamız lazım. Elbette ki bire bir ÇAYKUR çalışanın promosyonlarını sendika başkanı belirliyorsa üreticinin promosyonunu da Ekincilik Odası Başkanlığı belirlemelidir” diye konuştu. – RİZE

Share: