Riskli gebeliğine rağmen depremzedeleri fikren cankurtaran yerine aracıyla Konya’ya geldi

Kahramanmaraş merkezli depremlere Malatya’da yakalanan Aynur Işık, riskli gebeliğine karşın, esenlik görevlilerinin farklı depremzedelere arkalama etmesi amacıyla tıpkısı talepte bulunmayarak öz imkanlarıyla geldiği Konya’da bebeğini kucağına aldı.

Malatya’bile işlek 32 yaşındaki Hüseyin ile 29 yaşındaki Aynur Işık çifti, dünyaya ati ikinci çocuklarının heyecanı içindeyken, depreme yakalandı.

Gebeliğe tutkun faziletli tansiyonu zımnında riskli gebelik gurubunda kâin Işık, kentteki hastanenin bakım verememesi ihtimalini fikren, sarsıntı bölgesi dışında bir hastanede mevlit yapabilmek amacıyla arayışa girdi.

Depremden üç periyot bilahare aynı tanıdıkları yoluyla Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Uğur Tababet Fakültesi Hastanesi’nde riskli gebeliklerin takibinin yapıldığını öğrenen çift, depremden daha çok etkilenenleri fikren, ambulans istemeyip 650 kilometrelik yolu özlük araçlarıyla geldi.

Kadın Hastalıkları ve Mevlit Esas Bili Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mualla Çevik ile ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirilen doğumla ismini “Hüsna Belinay” verdikleri tıpkı kız çocuğu dünyaya getiren Işık, devletin kendilerine sunduğu imkan ve milletin desteğiyle yaralarını saracaklarına inanıyor.

“Bizden elan kötü durumda olan insanlar vardı”

Kızını zinde şekilde kucağına alınca şen bir koku düz Işık, AA muhabirine, hareket simultane Malatya merkezde olduklarını, çokça korktuklarını söyledi.

Korkudan üç dolaşma benzeri özdek yiyip içemediğine değinen Işık, “Kişi kronik hastalığım ve bebekteki hareket geriliğinden ortalık doğumum riskliydi. Konya’ya gelebilmek üzere 112 Evgin Servis’ten yardım isteseydik bağımlı ki devletimiz bizim üzere ayrımsız cankurtaran gönderirdi. Ancak bizden daha elem durumda olanlar vardı. Ekiplerin hepsi benzeri yerlere koşuşturma ve acil yaralılara ulaşma çabasındaydı. Biz de ‘Bir kol bire bir ekiptir, meşgul etmeyelim.’ diye kişi imkanımızla Konya’ya gelmeyi yeğleme ettik.” diye niteleyerek konuştu.

Işık, Konya’ya geldiklerinde, tün yarısı olmasına rağmen doktorların tekmil imkanlarıyla seferber olduğunu, kendileriyle ilgilendiklerini anlattı.

Yapılan tetkik ve muayenenin arkası sıra odaya alındıklarını belirten Işık, “Riskli gebelik olduğundan ufuk benzeri hafta süresince müşahede altında tutuldum. Mazi sabahleyin da sorunsuz şekilde mevlit yaptım. Bebeğim bile ben da sağlıklıyız.” dedi.

“Türk halkının birliğini ve gücünü hissettik”

Işık, tekmil iyileşene büyüklüğünde hastanede misafir edileceklerini, daha sonradan Malatya’ya kavrayışsız döneceklerini anlattı.

Tek bilmedikleri Konya’bile, herkesin kendileriyle ayrı ayrı ilgilendiğini vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

“Doktorlarımıza ve Konya halkına teşekkür ederiz. Birçok aileyle tanıştık, arkadaş olduk. Hiç bilmediğimiz şehirde bir nice kardeşimiz oldu. Zelzele dayanıklı bire bir süreçti ama burada familya ortamı oluştu. Türk halkının birliğini ve gücünü hissettik. Bunlar, tamlık zorlukları ve ızdırap anıları tıpkısı nebze bile olsa hafifletti. Devletimiz mecmu gücüyle bizim için seferber oldu. Allah kimseyi denge düşürmesin. Düşürürse bile böyle insanlarla karşılaştırsın. Tığ Konya’yı haddinden fazla sevdik.”

Share: