Rekabet Kurulu’ndan 13 hususi okul üzerine anket

RAKIPLIK Müesses, 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Karşı Kanun’u ihlal ettiği öne sürülen İstanbul’daki 5 hususi Fransız lisesi ile Ankara merkezli 8 hususi ekol için anket başlattı.

Rekabet Kurulu, 11 Kasım 2022’de gerçekleştirilen toplantıda, İstanbul’dahi neşelilik gösteren Fransa menşeyli 5 özel eğitim kurumunun, değer tespiti yaparak 4054 çevrilmiş ‘Rekabetin Korunması Üzerine Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettikleri iddialarını ele aldı. Kurul, yöre araştırmada elde edilen bilgelik, vesika ve yapılan tespitleri gösterişli ve yeterli bularak, 5 özel okul için anket açılmasına değişmeyen verdi.

Rakiplik Müesses, 23 Kasım 2022 günlü toplantıda ise ilköğrenim ve ortaöğretim düzeyindeki hususi okullar ve Türkiye Özel Okullar Derneği hakkında 4054 sınırlanmış ‘Rekabetin Korunması Üzerine Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal yazar etmediklerinin tespitine müteveccih yöre araştırmayı ele aldı. Asamble, Ankara merkezli elektrik gösteren 8 özel ekol karşı sormaca açılmasına değişmeyen verdi. 4’ÜNCÜ MADDERekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesi:

“Makul bir dünyalık yahut bakım piyasasında doğrudan veya dolaylı adına rekabeti işgal, bozma evet birlikte bunama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran veya doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, eğlenceli eylemler ve adım birliklerinin bu soy karar ve eylemleri hukuka yeraltı ve yasaktır.”

Share: