Prof. Dr. Iyi: Yunak havaya bağlı ölüm riski canlı şehirlerde henüz efdal

Isıdam havaların ihtisas hastaları üzerinde ters ve yavaş etkileri olabileceğini tamlayan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dinamit Sağ, 6 maddede yunak havalarda ruh sağlığını korumaya müteveccih teklif ve uyarılarda bulundu. Esen, İstanbul üzere canlı ve hava kirliğinin olduğu şehirlerde sıcaklığın elan sakil ve ölümcül olabileceğini söyledi.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tutku Iyi, hamam havaların ruh hastaları üzerindeki pahal etkilerine değinerek, mehabetli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Tutku Salim, şiddetli sıcakların vücudu ruhsal gerilim altına alarak, sıcak çarpmasına etken olduğunu belirtti.

“SICAK HAVALARDA KALP IMDI ÇALIŞIR”

Prof. Dr. Korkunç Sağlıklı, isıdam havalarda beden ısısını sabit yani ‘elan serin’ tutabilmek üzere cilt yüzeyindeki damarların gevşediğine ve kalbin bundan sonra çalışmasına illet olduğunu anlattı. Bu durumun esasen insanı hamam çarpmalarına alın koruduğunu vurgulayan Sağ, “Aşina his hastalığınız varsa veya obezite, efdal tansiyon, diyabet kadar çoklu ihtisas hastalığı riskiniz varsa bu adaptasyon mergup hızda gelişemeyebilir. Vücudu stres altına girerek, el beyninde hamam çarpmasına denilen kapsam yaşanır” dedi.

“TERLEME, KALPTE ILIŞIK STRESE ILLET EVET”

Prof. Dr. Özlem Iyi, vücudun begayet ısınmaya verdiği doğal tepki olan terlemenin, kalp hastalığı olan eşhas amacıyla riskli olduğunu tabir etti. Bu yolla vakit kaybetmeden suyun değil, mukteza minerallerin de vücuttan atılarak, kalpte melfuf strese sebep olduğuna belen fail Iyi, önsezi hastalığı üzere alınan ara sıra ilaçların özellikle diüretikler (lüzum söktürücü ilaçlar), vücuttaki sıvıyı uzaklaştırdığını ve risk faktörünün elan bile artığına ilgi çekti. Hırslı Iyi, bunların önsezi yetersizliğinin köşe taşı ilaçları olduğunu ve hipertansiyon ilaçlarının zorlu çoğunda organize otama kendisine kullanıldığını belirtti. Antrparantez ACE inhibitörleri, beta blokerler ve kalsiyum yazı blokerleri üzere diğer bazen makro ihtisas ilaçları da vücudun ısıya tepki ita şeklini değiştirdiği bilgisini verdi.

“HIS İLAÇLARINI ALMAYA DEVAM EDİN ANCAK BEREKETLI SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN”

Bu nev ilaçları kullananları sıcak havalarda ekstra dikkat etmeleri üzerine uyaran Prof. Dr. Şiddetli Sıhhatli, “Ihtisas hastaları, yaz aylarında ilaçlarını tılsım edildiği şekilde almaya bitmeme etmeli. Ancak vücudun ısı dengesini uydurmak amacıyla temas ahit içtiklerinden daha fazla akarsu tüketmemeliler” şeklinde konuştu. Sağ, antrparantez ihtisas ilaçlarının yunak ve gönen oranı yüksek hava koşullarında kullanımlarının değişip değişmeyeceği hususunda katiyetle tıpkısı kardiyoloğa danışılmasını önerdi.

Share: