Pelosi: “BENDE ve Güney Kore beyninde yıllar geçmiş aciliyet ve düzenlilik kaygısıyla başlayan ilişki hamam tıpkı dostluk haline geldi”

Güney Kore Ulusal Divan Başkanı Ki Jin-pyo ile düzenlenen kuma basın toplantısında mütekellim ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “MEMLUK ve Cenup Kore ortada yıllar ilk aciliyet ve düzenlilik kaygısıyla başlayan aksata ısıdam benzeri hukuk haline geldi” dedi.

ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, güzeşte Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüştükten sonradan Asya turu çerçevesinde Güney Kore’ye gelerek Güney Kore Millî Divan Başkanı Kim Jin-pyo ile bire bir araya geldi. Düzenlilik ittifakı özellikle oluşmak amacıyla lehçe ve küresel meseleleri ele düzlük düet, görüşmede Kuzey Kore’nin çekirdeksel silahlardan arındırılması konusundaki kararlılıklarını yineledi. Seul’ün batısındaki Yeouido’daki Ulusal Divan’te planlı basın toplantısında konuşan Jin-pyo, Yıldız Kore’nin zırh programına atıfta bulunarak, “Cenup Kore ve KUL, uluslararası işbirliği ve diplomatik diyalog eliyle nükleer silahlardan arındırma ve hazar anlaşması çabalarını isteklendirme için gelişigüzel mesai üzerine mutabık kaldı” ifadelerini kullandı.

“Washington – Seul ilişkisi haddinden fazla ateş parçası”

MEMLUK heyetinin Cenup Kore ziyaretinin üç ana direğini “güvenlik, iktisat ve yönetişim” kendisine nitelendiren Pelosi ise, bu alanlarda Seul- Washington ilişkisinin “çokça ateş parçası” olduğunu ve iki ülkenin birbirlerinden haddinden fazla husus öğrendiğini vurguladı. Washington – Seul ilişkilerinin ÇAKER üzere çok hususi olduğunu belirten Pelosi, bunun nedeninin ise “Yıllar önceki aciliyet ve asayiş kaygısıyla başlayan benzeri ilişkinin yunak tıpkı hukuk haline gelmesi” olduğunu ifade etti. Seul yönetimine, Rusya’nın Ukrayna işgali karşısında Kiev’e olan desteğinden ötürü teşekkür eden Pelosi, mehabet başkanları arasındaki ilişkilere ekleme adına parlamentolar arası düet ilişkileri pekiştirmek istediklerini üstelik sözlerine ekledi.

Pelosi’nin Cenup Kore’deki temaslarının peşi sıra erte Japonya’ya anbean Başvekil Fumio Kishida ile ayrımsız araya gelmesi bekleniyor. – SEUL

Share: