“Pazaryeri boncuğu” fasulyesi üreticileri verimli tıpkı sezon bekliyor

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetiştirilen, kılçıksız olması ve aut yüzeyinin parlaklığından periferi rabıt gören tescilli “Pazaryeri boncuğu” fasulyesinde bu yıl bereketli bire bir hasat sezonu olması bekleniyor.

Eskişehir’deki Boğaz Kuşağı Tarımsal Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünce yapılan araştırmaların peşi sıra 2014 yılında tescil edilen boncuk fasulye, ilçede 500’den çok ev tarafından 1900 dönüm alanda üretiliyor.

Kılçıksız olması ve dış yüzeyinin parlaklığından dünya tüketicilerden heves gören “Pazaryeri boncuğu”, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa ve Sakarya kabilinden illere gönderiliyor.

Bu sene dönüm başına tıpkısı ton mahsul muhtemel fasulye, üreticilerin yüzünü güldürüyor.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Başkomutan Sert, AA muhabirine, ilçenin rakımının erdemli olması nedeniyle fasulyenin ayrımlı tıpkısı lezzetinin olduğunu söyledi.

Alternatif iz kendisine Pazaryeri üreticisinin kurtarıcısı konumundaki fasulyede hasadın başladığını dile getiren Anif, şöyle konuştu:

“Ak Pak yüzeyli ve kılçıksız olan, tescilli ürünümüzü üreticilerimiz hasat ediyor. Yaklaşık 1900 dönümde mezru olan boncuk fasulyesinde, dönüme bire bir ton ürün bekliyoruz. Hasadımız gayet bol gözüküyor. Çok altın olan ürünümüzün alımı 20 lira seviyesinde başladı. Fiyatların düşmeden bu seyirde gitmesini umuyoruz. Ürünler gayet evire çevire gözüküyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kendisine gelişigüzel sorunda üreticilerin yanındayız. Çiftçilerimiz bizlere ulaşıp arkalama alabilirler, herkese bereketli hasat diliyorum.”

Üretici Hacer Erdemir ise yetiştirdikleri fasulyede hasada başladıklarını belirterek “İnşallah artağan olur. Kilosu 20 teklik ile gurur yapılıyor.” dedi.

Üretici Süleyman Boğa dahi 8 dönüm alanda fasulye üretimi yaptığını dile getirerek, işçilerle beraber fasulyeyi topladıklarını belirtti.

Emeklerinin karşılığını alabilme temennisinde bulunan Tosun, “Bu şekilde giderse yüzümüz bir nebze birlikte olsa güler. Tanrı artağanlık versin, yıpranmamış hasat sezonumuz umum çiftçilere artımlı olsun.” diye konuştu.Share: