Pazarcı esnafı başkaldırma etti: “Fiyatlar konusunda marketlerle bizim aramızda kaş var”

Pazarcı esnafı başkaldırma etti: “Fiyatlar üstüne marketlerle bizim aramızda kaş var”

-Dinç, birinci sınıf ve berbat göveri ve meyvenin adresi ‘Havran Pazarı’ oldu

Göveri ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Misyon Hançer:

-“Pimpirik ve kaliteli azık alışverişi amacıyla pazarları yeğleme edin

BALIKESİR – Zincir marketlerin manav reyonları ile münasebet tezgahlarındaki bedel farkı seçkin geçen bölüm artarken Balıkesir’in üretici pazarlarından Havran İlçesinde Göveri ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Erek Cembiye vatandaşları pazarlardan pimpirik ve birinci sınıf alışverişe çağırma etti. Hançer “Fiyatlar üzerine marketlerle bizim aramızda yalpak var” dedi.

Havran Pazarı’nın beniz yıllardır vatandaşlara domestik üretimi ile amut tarladan tezgaha anlayışı ile hizmet verdiğinin altını çizen Havran Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Uğur Hançer “Demin turfan sezonu bitti. Evcil üretim başladı. Herkesin bahçesinde, tarlasında yetişen ürünler doğrudan üreticiden pazara geliyor, halka geliyor. Bu anlamda birlikte tabiatıyla kim marketlere göre olsun, ayrıksı bazen devlet ve ilçelerdeki bedel oranlarıyla kıyaslandığında yerel üretimin yapıldığı bölgelerde fiyatların daha üstelik düşük olduğu görülüyor.” dedi.

Vatandaşlar elan ucuza direkt kaliteli ve zinde ürünü münasebet yerlerinden bulabileceğini anlatım fail Cembiye “Biz hem yetiştirici, hem esnaf adına konuştuğumuzda elbette ki üreticiden pazarlardan alışverişlerinin yapılması üstüne hem halka, hem üstelik üreticiyi çağırma ediyoruz. Aracıları aradan kaldıralım diye niteleyerek ve bu anlamda tabiatıyla ki halkımız kazansın istiyoruz” dedi.

Havran Pazarı’nda genç ve kaliteli ürünü zincir marketlere oranlar çokça elan ucuza alınabileceğine değinen Komutan Maksat Hançer “Daha tazeyi, elan güzeli, elan akıllıca fiyatlarla halkımızın tüketmesini istiyoruz. Benzeri posta tazelik ve organik üretimler üstüne ve bile fiyatlar konusunda marketlerle bizim aramızda yar var. Ama halkın bunu gelip muamele yerlerinde görmesi gerekiyor.” dedi.

Alım Satım yerlerinin dahi kalite standartlarının artırılması üzere tehlikeli benzeri emek harcadıklarını tabir eden Göz Başkanı Kasıt Hançer “Elbette halkı iş yerlerine çağırdığımızda de AVM’lerdeki rahatlığı vermemiz geçişsiz. Bu anlamda Havran ahzüita yeri bugün klimalı serinletme hizmetiyle pazara giren birlik müşterilerin şen benzeri çağ alıp serin tıpkısı ortamda alışveriş etme imkanı tanıyor. Hanım mescidimizle, çocuk hizmet odamızla, düzenlilik kameralarıyla da halkın elan güvenli ayrımsız ortamda alışveriş etme imkanı veriyor. Tığ şurası her antlaşma konusunda basarak söylüyoruz. Bizim AVM’lerden eksik aynı yanımız yok. Tığ kâfi kim isteyelim AVM’lerle yarışa girebiliriz.” dedi.

Vatandaşlara Alışveriş yerlerinden aksata yapılması üstüne çağrıda mevcut Havran Göveri ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Amaç Hançer “Biz halkımıza zincir marketler hesabına, pazarlarımızdan, aksata yerlerimizden ahzüita yapmalarını referans ediyoruz.” dedi.

Havran Pazarı’nda Nektarin 5TL, limon 25 TL, fasulye 15 TL, salatalık 8 TL, patlıcan 5 TL, domates 8 ila 10 TL, ye satılırken; zincir marketlerin bazılarında nektarin 19.90 TL, limon 28.90 TL, fasulye 37,90TL, salatalık 7.90 ile 14 TL, patlıcan 10.45 TL, domates 11 ila 14.90 TL arasındaki fiyatlar satışa sunuluyor. Zincir marketlerde fiyatlar firmalara bakarak ayrımlılık gösterebiliyor.Share: