Patika liseliler 3 ayda hurda malzemelerden elektrikli çevirici yaptı

İstanbul Beşiktaş’ta iz lisesi öğrencileri, şişman çoğunluğu atılmış malzemelerden, 3 maaş çalışmayla bir tane nefis elektrikli araba yaptı.

İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesinde (MTAL) Cümbüş Elektronik Teknolojileri, Enformatik Teknolojileri ve Denizcilik Bölümü tedarik, 9 ve 10. sınıfta okuyan 14 mektepli, atılmış halde buldukları malzemeleri kullanarak elektrikli çevirici yapmaya karar verdi.

Öğrenciler, öğretmenlerinin gözetiminde 3 ay süren mesai sonucu yaptıkları elektrikli otomobili akıntı ettirmeyi başardı.

Öğrencilerin “Apoideas” ismini verdikleri elektrikli çevirici saatte 50 kilometre hıza çıkabiliyor ve 50 kilometre gidebiliyor.

İTÜ MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iz lisesinde birçok proje yürütüldüğünü, bunlardan birinin de elektrikli araçlar olduğunu söyledi.

Okul bünyesinde öğrencilerin elektrikli otomobil yaptığını belirten Toros, “Burada hem TEKNOFEST’in ikbal ettiği beş altı hayatiyet kullanarak henüz çok ara müracaat etmek hem bile bunu yaparken çocukların benzeri arada takım halinde neyi şüphesiz yapacaklarını öğrenmelerini hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Prof. Dr. Toros, elektrikli araçta önce aşamayı geçtiklerinin altını çizerek, şöyle bitmeme etti:

“imdi öğrencilerimiz elektrikli aracın farklı farklı türlerini yapacaklar. Bunun üzere yeni çalışmaları bitmeme ediyor. Burada amacımız beş altı enerjiyle daha ince müddet nöbet başvurmak. Bu kapsamda öğrencilerimiz ağız ağıza özlük kendilerine tasarımını yaparak bir elektrikli araç yaptılar. Yazılımına kadar herhangi bir şeyi lise öğrencilerimiz hazırladı. Değişen benzeri dünyadayız. Küresel abuhava değişimiyle hepimiz savaşım ediyoruz. Bu mücadelenin en önemlisi birlikte kaynakların artağan kullanılmasıdır. Bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarının kayran aldığı enerji üretmeliyiz. Elektrikli aracımız dahi bu kapsamda öğrencilerimiz vasıtasıyla yapıldı.”

14 nefis ekip

Elektrikli makine projesinin topluluk kaptanı 10. derslik öğrencisi Poyraz Alpaslan, bilcümle dünyanın fosil yakıtların kullanımını azaltmaya çalıştığını belirtti.

Yenilenebilir erke kaynaklarından yola çıkarak elektrikli dil yapmaya karar verdiklerini anlatan Alpaslan, “Arabayı toplamda 3 ayda tamamladık. Tasarıma kadar değme şeyi 5 bölüme ayrılarak 14 şahsiyet bire bir ekiple yaptık. Arabayı 3 boyutlu kendisine tasarladık.” diyerek konuştu.

Alpaslan, otomobilin yapımında lityum batarya kullandıklarını aktararak, “Bataryamızı gücü 2,4 kilovat. Bütün bataryayla aracımız 50 kilometre menzile topluluk. Antrparantez 50 kilometre hıza dahi çıkıyor. Bataryamız ise kestirmece 5 saate doluyor. Bu yıl TEKNOFEST’e katıldık. Finale kadar çıktık. Önümüzdeki senenin yarışması amacıyla baştan çalışmalara başladık.” ifadelerini kullandı.Share: