Pasifik Okyanusu’nda balaban gerginlik! Çin balistik füze fırlatınca Tayvan defans sistemleri devreye girdi

BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin peşi sıra Çin Ahali Kurtuluş Ordusu (PLA), Tayvan’a bildirme mail 6 noktada kök füze ve mermilerin kullanıldığı bire bir tatbikata başladı. Tayvan Defans Bakanlığı’ndan konuya ilişik yapılan açıklamada, “Çin Umum Kurtuluş Ordusu domestik saatle 13.56’da kuzeydoğu ve güneybatıdaki karasularımıza haddinden fazla sayıda Dongfeng balistik füze fırlattı. Savunma sistemlerimiz devreye girerken, durumu değişik araçlarla izledik. Lehçe barışı tehlikeye atan bu cins mantıksız eylemleri kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“BAĞIMSIZLIĞIMIZ ÜSTÜNE GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

Mavera yandan Bakanlığın Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Tayvan ordusu değme zamanki kabilinden çalışıyor ve statükoyu değiştirmeyi, bölgenin güvenliğini istikrarsızlaştırmayı amaçlayan PLA’nın eseme dışı faaliyetlerine cevap yerine çevremizi yakından izliyor. Gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz, fakat güvenliğimiz ve egemenliğimiz söz konusu olursa geri aşama atmayacağız” denildi.

ÇİN’DEN AÇIKLAMA: HEDEFLER BAŞARIYLA VURULDU

Çin Gün Doğusu Harekat Düzlük Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, kök mühimmat kullanılarak etraflı menzilli füze atışları yapıldığı ve değişik türlerde konvansiyonel füzeler fırlatılarak Tayvan’ın doğusundaki hedeflerin başarıyla vurulduğu bildirildi. Çin cesamet medyası, tatbikatlar esnasında Dongfeng-17 ölçülü menzilli hipersonik füzeler ve Dongfeng-11 kısa menzilli balistik füzeler dahil almak için değişik türlerde füzeler kullanılacağını belirtmişti.Share: