Özel çocuklarının eğitimi üzere Türkiye’nin yolunu tutuyorlar

Ancak dışında ruhlu Türk aileler, içe yöneliklik ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi üzere Türkiye’yi tercih ediyor.

Otizm ve hisse senedi bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi amacıyla arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye’nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde mevcut hususi rehabilitasyon ve terbiye merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi için hayvanların eğitime bütünleşmiş edildiği merkezde ferdî, his, baziçe ve atla sağaltım gibi yöntemlerden üstelik faydalanılıyor.

“Hususi terbiye üzere vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki ay önce 4 yaşındaki oğlunun eğitimi amacıyla merkeze mevrut Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, hususi eğitimin kısık ve ağırlık ayrımsız süreç olduğunu söyledi.

Bu konuda ciddi bir delil ve misil gösterenin gerektiğini belirten Kocaağa, “Devir haddinden fazla majör diyebilirim. Esas ve ata adına mukannen bire bir yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel eğitim üzere araştırma yaptık ve Türkiye’ye geldik. Bulunduğumuz mevki tababet açısından geride olan aynı mutluluk değil fakat süreç Türkiye’ye bakarak daha yoğun işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye özel yetişek alanında sistemdeki büyük bire bir açığı dolduruyor. Burada kollar çokça mutlu.” diyerek konuştu.

Tuğçe Şike da 5 yaşındaki oğlunun eğitimi için Almanya’dan geldiğini aktararak, “Özel terbiye için vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan eş birlikte aldım. Eğitime sık sık geleceğimiz için eş almamız gerekti.” ifadelerini kullandı.

Şike, oğluna tanı konulduktan bilahare benzeri kamer boyunca özel eğitim bilimi merkezi için araştırı yaptığını dile getirerek, “Burayı internetten hasbelkader bulduk. Demincek ikinci ayımızı dolduruyoruz. Edisyon benzeri süreçti ama domuzuna ilerliyoruz. Başka gurbetçi ailelerle domuzuna arkadaşlıklar kurduk. Aramızda çok evire çevire diyaloglar oldu.” şeklinde konuştu.

“Hususi eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz”

Özel eğitim merkezinin yöneticisi Mehmet Büyük Kaşka, bakım vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden misafirlerin özel eğitim bilimi amacıyla Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına tanılama konulduktan sonraları arayış içerisine girdiğini anlatan Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayan tıpkısı kurumuz. Biz hemen efsanevi terapisini uygulamıyoruz. Hususi eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz. Gurbetçilerimiz yetişek ahzetmek üzere buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin hususi eğitim alanında heybetli tıpkısı yere erbap olduğuna işaret ederek, hususi eğitim merkezlerinin bir şifahane değil, tıpkısı talimhane adına görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: