ÖTA sistemiyle 2018’den bu yana 454 bin hurda miftah ekonomiye kazandırıldı

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yılın evvel yarısında Ömrünü Tamamlamış Vasıta Giderilmiş Takip Sistemi (ÖTA) üzerinde mukayyet bin 503 vasıta, lisanslı tesisler yoluyla ekonomiye kazandırıldı.

AA muhabirinin Bakanlıktan aldığı bilgiye bakarak, Nezaret, kasaba ve adam sağlığının korunması amacıyla araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemeye, ömrünü tamamlamış araçlar ile bunlara ilgili parçaların hoşgörüsüz dönüşümünü sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Vekâlet ve Inanma Umumi Müdürlüğünün gelişim birliğiyle 2012’üstelik kurulan, çevrim içi veri paylaşımını sağlayan ÖTA sistemiyle, güdücü dışında genişlik çok 8 kişilik yerleşme yeri mevcut, palyatif taşımaya müteveccih motorlu vesait (M1) ve maksimal kütlesi 3,5 tonu aşmayan motorlu denge nakil araçları (N1) kategorisinde ömrünü tamamlamış araçların, lisanslı tesislere teyit edilmeden hurdaya ayrılması engelleniyor.

Bu araçların trafik kaydının silinmesi ve çevreyle düzenli bertarafının belgelenebilmesi amacıyla Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından mekân lisansı yahut iklim müdürlüğünden konfirmasyon yeri uygunluk yazısı almış tesislerin, “Ömrünü Tamamlamış Miftah Kayıttan Sukut ve Giderilmiş Formu” kullanması mecburi tutuluyor. Bu sayede hurda araçların mankafa kazanımının takibi dahi tür oluyor.

73 ilde, 215 noktada sahiplerinden tasdik alınabiliyor

Hurda araçların vurdumduymaz kazanımı üzere Türkiye’birlikte ömrünü tamamlamış araçlar, halihazırda 73 ilde bütün 215 noktada sahiplerinden tasdik alınabiliyor.

Ömrünü tamamlamış kurgu arındırma ve söküm işlemlerini gerçekleştiren Bakanlıkça lisanslandırılmış 111 ÖTA eğreti ambarlama alanı, araçlardan gereç kalın kafalı kazanımı gerçekleştiren 18’i bütünleşmek amacıyla 26 lisanslı ÖTA işleme tesisi ve toprak müdürlüklerinden uygunluk belgesi almış 96 ÖTA tasdik yeri bulunuyor.

Sistemdeki tesisler aracılığıyla 2018’üstelik 150 bin 611, 2019’da 295 bin 704, 2020’de 3 bin 128, 2021’da 3 bin 100, 2022 yılının ilk yarısında ise bin 503 adet çevirici amacıyla ÖTA sistemi üzerinden komütatör kayıttan düşme ve giderilmiş formu düzenlendi.

Böylece 2018’den bu yana mecmu 454 bin 46 çevirici hurdaya ayrılarak, lisanslı tesislerde ekonomiye kazandırıldı.

Share: