Orhan Sarıbal: “Fındıkta Bellek Bildirme Bir Iki Yüzde 50 Olması Şarttır. Bu Ayrımsız Inayet Değil Zorunluluktur”

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde fındık üreticilerini dinleyen CHP Genel Komutan Başdanışmanı ve Bursa Mebus Orhan Sarıbal, Reisicumhur Tayyip Erdoğan tarafından açıklayan fındık fiyatına tepki gösterdi. Kültür odalarının fındığın maliyetini 46 teklik adına hesapladığına özen çekici Sarıbal, “Tarımda maliyet pozitif yüzde 50 kar olmasını isteriz. Bu tıpkı kayra değildir, zorunluluktur. Bunun için 46 liralık açıklayan maliyete yüzde 50 kar koyduğunuzda 23 lira henüz ilave etmelisiniz, 69-70 liralık. Fiyatın derhal bu koşullarda yenilenmesi gerekmektedir” dedi.

CHP Bursa Mebus Orhan Sarıbal, Düzce’nin Akçakoca ilçesinde fındık üreticileriyle tıpkısı araya geldi.

“FINDIKTA ARZ BIR IKI KARIN YÜZDELIK ELLİ OLMASI ŞARTTIR, BİR NIMET DEĞİLDİR BİR ZORUNLULUKTUR”

İktidar yoluyla açıklanan fındık fiyatına aksülamel gösteren Sarıbal, şöyle konuştu:

“Ekincilik odalarının yapmış olduğu maliyet analizlerine bakarak, bu yılın kullanılmamış süt fiyatları, basma ve ekincilik ilaçları fiyatları, iş fiyatları sıkışık konduğunda, 1 kg fındığın maliyetinin kısaca 46 TL civarında ayrımsız rakama geldiğini haddinden fazla kesin tıpkı şekilde ortaya koymuşlar. Seçkin şeyi biricik yegâne hesaplamışlar, yemeden içmeden bu maliyet. Bu çiftçinin kendi işçiliği var, aynı evde yaşıyor, o lüp canlılık, doğalgaz ve bir nice gideri var. İnsanca yaşayacak alışveriş yapacak. Biz tarımda maliyet zait sunma birkaç yüzde 50 kar olmasını isteriz. Çünkü o kar dahi kâh ürünlerde yetersiz kalmakta. Fındıkta yeryüzü beş alti karın yüzdelik elli olması şarttır, tıpkısı ihsan değildir bire bir zorunluluktur. Bunun için 46 liralık açıklayan maliyete yüzdelik 50 kar koyduğunuzda 23 teklik elan ilave etmelisiniz, 69-70 lira.

CHP adına, Umumi Başkanımızın açıklamış olduğu 70 TL, fiyatı haddinden fazla akilane, çokça gerçekçi, fındıkçı aileler amacıyla olumlu tıpkı rakamdır. Yetmediğini ego da biliyorum, 70 liralık nicelik yetmez ama eğer siz 50 lira, 52 teklik ya birlikte 48 liraya fiyatlar düşerse bilin kim ekinci sakil engel edecektir. Fındık Türkiye’nin yer muhteşem ciddi ürünüdür amma ne efsus ki fındığın rekoltesini eller belirler. Fındığın fiyatını hükümet belirler, fındığın regülasyonunu TMO kendine bakarak yapar, çiftçinin belirleyemediği çabucak çalışma verdiği yalnız harcama ettiği bire bir iz. Amma zer rüfeka acılı olduğumuz şudur bilcümle bu çalım fiyatlarında, bilcümle bu rekoltede ne eyvah kim haddinden fazla uluslu şirketlerin belirlediği rakamlardır ve bunlara iktidarda evcil işbirlikçilerde ortak olmaktadır. 52 TL denk fındık amacıyla yetmez, bu fiyat fukaralık fiyatıdır. Fiyatın derhal bu koşullarda yenilenmesi gerekmektedir. Fiyatın yeryüzü az 70 liralık olması gerekir.”

“SEÇKIN ŞEYİ İŞÇİYE YAPTIRSAK BU FINDIĞI ZARARINA SATARIZ”

Fındık müstahsil Fuat Akpınar ise şu izah yaptı:

“Bu işyerinde mücahede var, cebin teri var. Bu kuvvet bize evvel sopayı basılmış fiyatlarıyla vurdu, ikinci sopayı tılsım fiyatlarıyla vurdu, üçüncü sopayı da fiyat açıklayarak vurdu. Biz şayet bu tarlada faaliyet gider ediyorsak, maliyetleri düşürmek adına yapıyoruz. Değme şeyi işçiye yaptırsak bu fındığı zararına satarız. Onun amacıyla bizim sözcümüz oldunuz, bize canip oldunuz. Vekilimin dediği 70 teklik çok akıllıca bir değer. daha çok iktidarımızda sizleri görürüz işçiye emekçiye bir zaman aldırırsınız.”Share: