Ömer Fethi Gürer: Doktorun Yokluğunu Duydum da İlacın Yokluğuna İlk Kez Tanık Oluyorum

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Ulukışla ilçesinde ayrımsız eczaneyi ziyaret ederek piyasada yaşanan deva yokluğuyla ilgilendiren bilgelik aldı. Gürer, “Artık eczanelerde raflarda tılsım da bulunmuyor. Doktorun yokluğunu haddinden fazla duydum da ilacın yokluğuna de ilk kez tanık oluyorum. Bu durumda özellikle çocuklarla ilgilendiren ilaçlarda sav var” dedi.

Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Ulukışla ilçesinde tıpkı eczaneyi ziyaret etti. Eczanelerdeki çare yokluğuna değinen Gürer, “Eczanelerde namevcut ilaçlar, eczacılarla hastalar arasındaki ilişkiyi da bozdu. Çoğu merhem şu dakika eczanede namevcut. Biz, şimdi Ulukışla ilçesinde bir eczanemizdeyiz. Bire Bir zamanda yanı sıra, Niğde’dahi ispençiyari özne arkadaşımız de var. Serencam durumu eczacı arkadaşlarımızdan dinleyeceğiz. Şu anda olmayan ilaçlar genelde hangileri” diyerek sordu. Eczacı Mehmet Berkant Özkaynak, konuya ilgili şunları söyledi:

“YAVRU ANTİBİYOTİKLERİNDE ÇOKÇA SIKINTI ÇEKİYORUZ”

“Genelde yavru antibiyotiklerinde haddinden fazla rehavet çekiyoruz. Bazen kronik rahatsızlıklarda kullanan ilaçlarda sıkıntımız var. Muhtelif söylentiler var. Birincisi, kaba maddenin olmadığı yönünde söylentiler. Bir bile sıkıntılı dışına antibiyotiklerin satıldığına dair, elan elhak oraya verildiğine dayalı böyle bire bir ebat bahis konusu. Sabık hafta cumartesi, bizim nöbetimizde, Niğde’den üç pare hastamız geldi. Orada bulamadıkları üzere 60 kilometre kez geldi. Burada da yekpare ihtiyaçlarını karşılayamadık. Muadil dediğimiz, birbirinin yerine geçebilecek ilaçlar bunlar ihtimal ama tıpkısı olsun mantığı olan hastalara birlikte tırsmak duyuyoruz. Aynısını değil amma ne bulursak veriyoruz. Hastalarla yüz yüze geliyoruz. Hekim arkadaşlarımızla görüşmek durumunda kalıyoruz. İlacın içeriğini değiştirtiyoruz. Tıpkı çocukta kullanılacak anlaşılan özellikli ilaçlar var şu anda piyasada olmayan, hep eczacılarımızın bildiği. O ilaçlar, sıradan şu anki kâin rahatsızlıklar hesabında beğenilen ilaçlar. O ilaçların namına adam değerleri verilmeye çalışıldığında ya de benzerleri amacıyla doktora ulaşıp ‘Bunu yazmayalım, şurası yazalım’ doktor dediği ant, biz hekimle da onun otama protokolüne karışmış oluyoruz. Hoşgörülü hekimlerimiz var ama hekimin çokça yapacağı tıpkı öz yok. O grup ilacın namına tercih edebileceği ilaçlar daha alçak antibiyotikler olabiliyor. Zımnında o ilaçlar çocuklara engel veriyor.”

“Artık eczanelerde raflarda ilaç da bulunmuyor. Doktorun yokluğunu çok duydum birlikte ilacın yokluğuna üstelik ilk kez tanık oluyorum. Bu durumda özellikle çocuklarla ilgili ilaçlarda sav var” diyen Ömer Fethi Gürer, ilaç depolarında deva olup olmadığını ve ilaçlara mevrut zamları dahi sordu. Eczacı Mehmet Berkant Özkaynak, şöyle konuştu:

“Depoda olduğunu düşünmüyorum. Antrepo var birlikte vermiyor kadar düşünmüyorum. Yok, gelmiyor, birer ikişer tane geliyor haftalık. Bizim haftalık çıkışımız 50 kutunun üzerinde. İlaç fiyatlarında artış var. Normal euro kurunun yükseltilmesiyle ilişik tıpkı artma yaşadık. Onun haricinde ekstra bire bir öz bulunmayan.”

Niğde’dahi ispençiyari yapan Toygar Yıldız ise konuya ilgilendiren şunları söyledi:

İLAÇ YOKLUĞU BİR ÖNCEKİ TABAN GÖRE ELAN BÜYÜK BİR NOKTAYA GELDİ”

“Şu an zaten sorumluluk birlik illerde; yani kaymakamlık bazlı, il bazlı değil. Firmalar, ilaçları maalesef göndermiyorlar veya üretemiyorlar. İthal ilaçlar birlikte var ve domestik üretim ilaçlar dahi var elimizde sıfır, bulunmayan. Yani bunun esas sorunu esasen şu: Türkiye’deki reçete fiyatlandırmasında bire bir kararname var; deva eşit kararnamesi. Euro sıska üzerinden yılda aynı posta kur değişikliği yapılıyor. Şu an euro 20 liraya mail, amma deva fiyatlandırmasındaki kur 10 lira. Nedeniyle üretici de yakınlarında kendisine diyor kim ‘Benim bilcümle maliyetlerim dolar ve euro sıska üzerinden amma satışım 10 TL üzerinden’ diye kendine aynı kulp üretiyor. Dolayısıyla derman zammı olmasına karşın, yakın zamanda yüzde 40’a yakın bire bir remiks olmasına rağmen çıkar yol yokluğu tıpkısı önceki taban göre daha balaban benzeri noktaya geldi.”

27 yıldır Niğde’nin Ulukışla ilçesinde eczacılık yapan Mehmet Berkant Özkaynak, bulunamayan ilaçlar yüzünden raflarının yersiz olduğunu gösterdi. Özkaynak, şöyle konuştu:

“27 yıldır buradayım. Tek yaşamadım, ilaç yokluğu evet birlikte sıfır derman. Mesela özellikli bazen kronik rahatsızlıklardaki ilaçları bulamadığımız anlar oluyordu. Sabık sene, geçtiğimiz eylül ayı yahut ağustos ayına kadar bana deseler ki ‘şu ilaçlar çıktı sizin raflarınızda olamaz, haftalık birer ikişer sayı gönderilecek’ deseler ben inanmazdım. Birer ikişer çıngı, görüyor musunuz?”

Share: