Okuldaki abes bakış, öğrenciler üzere ‘Hayal’ odasına dönüştürüldü

– Okuldaki boş boşluk, öğrenciler üzere ‘Fon’ odasına dönüştürüldü

BİNGÖL – Bingöl merkeze vabeste Güveçli Köyü İlkokulunda kâin ve metruk abes dide, öğretmenler ve personelin çabalarıyla öğrenciler amacıyla ‘Manzara’ odasına dönüştürüldü. Öğrenciler, aynı ders saati boyunca bu odaya girerek hayallerini ve hedeflerini kağıda döküyor.

Bingöl merkeze sınırlanmış Güveçli İlk ve Ortaokulundaki sarıklı ve personel, öğrencilerin hayallerini ve hedeflerini elan rahat düşünmelerini bulmak amacıyla, okuldaki kullanılmayan benzeri bölümü ‘Görüntü’ odasına dönüştürdü. Gelişigüzel dönüş öğrencilerin bire bir kısmı, öğretmenlerinden 40 dakikalık benzeri ibret saati süresince müsaade alarak fon odasına gidip, düşüncelerini, hayallerini ve hedeflerini kağıda aktarıyor. Kağıda dökme hayalat yahut hedefler, okul müdürü ile emare öğretmeni tarafından okunarak imkanlar dahilinde gerçekleştirilecek.

Manzara odasını kentte sunulan bire bir seminerde dinledikten sonraları dönüştürdüklerini belirten Güveçli Köyü İlk ve Ortaokulu Müdürü Saim Şimşekli Fener, benzer örneğinin Japonya’birlikte dahi olduğunu söyledi. Çakar, “Hayalat eksen tanımaz sloganıyla bu odamızı açtık. Henüz ilk yersiz bir odaydı, bunu değerlendirmeye çalıştık. Bingöl’da benzeri seminer vardı, sunucu bize şurası anlatmıştı Japonya’daki örnekten bahsetti. Japonya’birlikte öğrenciler ayrımsız saatlik hatır alanları varmış, ayrıntılar benzeri saatlik düşünme süresince kendilerini elan abat hissediyorlarmış. Torunlar düşünüyor, sahne kuruyor ve hayallerinin peşinden gezmek üzere dahi çabalama harcama ediyor. Oradan esinlenerek bizler bile bu manzara odasını oluşturduk” dedi.

Öğrencilerin bu odada 40 an süresince şen bire bir şekilde düşündüğünü, hayal kurduğunu rapor eden Çakar, “Amacımız, çocukların hayal kurmalarına, düşünmelerine katkı ulaşmak ve tıpkısı farkındalık inşa etmek. Benzeri farkındalık oluşturarak bir öğüt saati boyunca, 40 dakikalık bire bir süreçte öğrencilerimiz bu tayf odasına geliyor, ayrıntılar bu süreçte düşünüyor, hayalet kuruyor. Hayallerini isteyen bala, onu kağıda aktarır. İstemeyen bile aktarmayabilir. Bunu kendilerinin mutlak iradelerine bırakıyoruz. Kağıtları topluyoruz, evvel ekol müdürü yerine kendim okuyorum, akabinde emare öğretmenimizle bunu değerlendiriyoruz, şayet bizim elimizden gelen bir başlık varsa havari oluyoruz” diye konuştu.

“Hayalet odasında hayallerimizi kağıda aktarıyoruz”

Okuldaki yersiz odanın kendileri üzere güzelce aynı alana dönüştüğünü ve içindekileri kağıda döktüğünü anlatan öğrencilerden Ceren Argunağa, “Öğretmenimizden ayrımsız süre izin alıyoruz. 40 dakikalık bir sürede, bu odada hayallerimizi kağıda yazıyoruz. İçimizde olan herhangi bir şeyi kağıda döküyoruz. Okulumuzda kâin boş odayı öğretmenlerimiz değerlendirerek bizlere domuzuna aynı düzlük yaptılar. Bundan kıran müdür ve öğretmenlerimize teşekkürname ediyorum. Köle hedefimi ve hayalimi yazdım. İlerdeki hedefim doktor girmek ve insanlara yararımın dokunması” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerine ayn amacıyla teşekkür fail öğrencilerden Hamza Arıkboğa da “Bu göz önceleri yersiz tıpkısı odaydı, müdürümüz ve öğretmenlerimiz bu odayı pir tıpkısı yere çevirdi ve manzara odası yaptı. Bu sahne odasına gelerek düşüncelerimizi kağıda aktarıyoruz. Mesela gelecekteki fikirlerimizi kağıda aktararak, hayallerimizin peşinden her an tıpkı amaca ulaşıyoruz” dedi.

Share: