Oğullarına mehterli sünnet fail İsviçreli babanın Türk bayrağı sevgisi görenleri duygulandırdı

İsviçre’de tanıştığı Denizlili Şekibe Eseballı ile evlenip Mütedeyyin olan İsviçreli Michael Bruderer, 3 oğluna mehterli sünnet düğünü yaptı. “Ölürüm Türkiyem” müziğine dayanamayıp, eline Türk bayrağı düzlük İsviçreli damadın Türkiye sevdası görenlere duygusal anlar yaşattı.

Denizlili Şekibe Eseballı ile İsviçreli Michael Bruderer’in 12 sene evvel İsviçre’dahi başlayan tanışma aşka dönüştü. Türk kızı ile evlilik kararı düz İsviçreli Michael, eşinden öğrendiği İslamiyet ile Türk sayı ve göreneklerine hayran kaldı. Mutekit olup Mikail ismini alan İsviçreli ağababa, evliliklerinden dünyaya gelen 3 oğluna eşinin baba bucağı olan Denizli’nin Tavas ilçesine kapalı Garipköy Mahallesi’nde Türk geleneklerine bakarak yerel bir sünnet düğünü yaptı.

Michael Mikail – Şekibe Bruderer çiftinin oğulları Iye, Bahir ve Kaya’nın yöresel sünnet düğünü mülevven görüntülere hayalet oldu. Payton ve mehterhane eşliğinde Türk eşinin köyünü gezdikten sonraları sünnet merasiminin yapıldığı alana mevrut İsviçreli babanın, eline aldığı Türk bayrağıyla yaptığı eylem izleyenleri hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. “Ölürüm Türkiyem” müziği eşliğinde elindeki Türk bayrağını dalgalandıran İsviçreli ata, “Hangi bahtiyar Türküm” diye niteleyerek Türklüğe verdiği önemi gözler önüne serdi. Zeybek oynayan İsviçreli babanın Türk bayrağı sevgisi karşısında namına bilge olamayan bazen davetliler, oturdukları yerden kalkarak bayrağı öptü.

Eşi sebebiyle tanıştığı Türk kültürünü çokça beğendiğini belirten İsviçreli cet Michael Bruderer, “İsviçreliyim, 3 çıngı bacak çocuğum var. Türkiye çok fena hâlde, burada olduğum için haddinden fazla sevindim” dedi.

“Eşim zaten Türk kültürünü çok aşkın seviyordu”

İsviçre’bile evlendikten sonrada eşiyle birlikte Türk kültürüne başmaklık tıpkı dirim tarzını benimsediklerini anlatan Şekibe Bruderer ise bu sayede eşinin Mütedeyyin olmaya karar verdiğini söyledi. İsviçreli eşinin Türk kültürünü haddinden fazla sevdiğinin kaydeden Şekibe Bruderer, “12 almanak evliyim. Eşimle İsviçre’bile tanıştık. 8 yaşındaki ikizlerimiz ve aynı bile 4 yaşında girmek üzere 3 oğlumuz var. Eşim zaten Türk kültürünü çokça fazla seviyordu. Müslümanlığı benimsediği için da çocuklarımızı sünnet ettirmiştik. Eşimle çocuklarımıza Denizli’deki ağababa ocağımda sünnet düğünü yapmaya değişmeyen verdik. Bundan âlem rastgele öz Türk kültüründe olduğu üzere yaptık” dedi.

“Çocuklarımızın Türki bilmeleri ve Türk kültürüne göre yetişmeleri çokça kocaman”

Sünnet düğününü örf ve adetlerine bakarak yaptıkları için haddinden fazla bahtiyar olduklarını belirten Şekibe Bruderer, çocuklarının Türk kültürünü unutmamaları üzere fedakarlıklar yaptıklarına ilgi çekti. Oğullarının Türkçe öğrendiklerini ifade fail Şekibe Bruderer, “Köyümüzde yaptığımız sünnette mehterler takımı bizim amacıyla çok önemliydi. Değme şeyi örf ve adetlerimize göre yaptığımız amacıyla bahtiyar oluyoruz. Eşim üzere dahi örf ve adetlerimize uymamız ve çocuklarımızı buna göre yetiştirmemiz haddinden fazla önemliydi. O yüzden köyümüze sürekli tatile geliyoruz. Çocuklarımız gelip kültürlerini görsün diye niteleyerek. Çocuklarımızın Türki bilmeleri ve Türk kültürüne göre yetişmeleri çok muhteşem” diyerek konuştu.

Torunlarına Türk sayı ve geleneklerine göre sünnet düğünü fail kızı ve İsviçreli damatlarına teşekkür eden Mestan ve Güllü Esebalı çifti da torunlarını bu mutlu günlerinde serbest bırakmayan arkadaş ve akrabalarına teşekkür etti. – DENİZLİ

Share: