Öğrenciler kişi ekmeklerini pişirecek

Öğrenciler zat ekmeklerini pişirecek

MUŞ – Milli Terbiye Bakanlığı tarafından 81 ilde başlatılan meslek liselerine savuşturmak fabrikası kurulumu projesi Muş’ta bile hayata geçirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı marifetiyle hayata geçirilen proje çerçevesinde Muş Nusret Azma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan savuşturmak fabrikasında öğrenciler öz ekmeklerini kendileri pişirecek. İlk ekmeklerin pişirildiği atlatmak fabrikasında Öğrenciler teorik derslerin yanında kılgı yapma şansıda yakalıyor. Eşya-meşrubat bölümü öğretmenleri ve uz öğreticiler gözetiminde öğrencilerin çalıştığı aldatmak fabrikasında üretilen ekmekler şehir genelinde taşımalı yetişek işleyen ve pansiyonlarda kalan öğrenciler üzere kullanılacak. Eşya-İçecek Bölümü Düz Şefi Gurbetlik Bakır, kurulan ekmek fabrikasında öğrencilerin kişi gözetimlerinde çalıştıklarını belirterek, “Fırınımız faaliyete başladı. Idareci öğretici, alan şefi ve işlik şefi ile beraber şimdilik özlük pansiyonumuzda kalan öğrenciler üzere ekmek üretiyoruz. Faaliyetlerimizi artırarak yer genelinde taşımalı yetişek ve pansiyonlu okullarda artan öğrencilerimiz amacıyla savmak, çörek, poğaça ve simit çıkaracağız. Ürünlerimizi ahali değmeden hijyenik bir ortamda üretiyoruz” dedi.

“Öğrencilerimiz rahatlıkla hareket bulabilirler”

Mezun olan öğrencilerin az içi ve daraç dışında rahatlıkla gelişim bulabileceklerine değinen atölye şefi Fiil Atmaca ise, “Burada kurmuş olduğumuz unlu mamuller atlatmak fabrikasında gönüllü öğrencilerimiz çalışıyor. Teorik derslerin beraberinde burada uygulamalı olarak öğrenerek ameliye yapıyorlar. Öğrencilerimiz buradan mezun olduktan sonra işletmelerde rahatlıkla çalışabiliyorlar. Ancak içi ve elverişsiz dışında ferah ferah çalışabilen öğrencilerimiz isterlerse kendiişlerini da kurabilirler” ifadelerini kullandı.

Araç-İçecek Bölümü 11’inci dershane öğrencisi Hivdanur Varak, hocalarının kendilerini burada hayata hazırladıklarını ifade ederek, “Okulumuzun açtığı unlu mamuller fırınında eğitim görüyoruz. Hocalarımız bizi hayata hazırlıyor. Çıkışlı olduktan bilahare iş bulma imkanımız var” şeklinde konuştu.

“Bizde çıktı savuşturmak üretebiliyoruz”

Şart-İçecek Bölümü 11’inci derslik öğrencisi Berivan Ders ise şunları söyledi:

“Burada kişi ekmeğimizi kendimiz üretiyoruz. İlk yerine ayrımsız mahiye süreç geçirdik. Bu süreçte hocalarımız bize işi öğretti. Şu zaman kendimiz öğrendik. Biz da çıktı ekmek üretebiliyoruz. Ego pansiyonda kalıyorum. Burada ürettiğim ekmeği pansiyonda yiyorum. Tığ burada bilcümle yemekleri öğreniyoruz. Gato yapmayı, soğuk-yunak yemekleri ve anne yemekleri öğrendik. Fırınlarda avrat bürümek istiyoruz. Fırınlarda kadınlar dahi çalışsın.”

Share: