Öğrenciler bu okulda andavallı sağıp katıksız yoğurt üretiyor

Öğrenciler bu okulda hindi sağıp tabii yoğurt üretiyor

Meslek lisesinde üretilen katıksız yoğurtlar, pansiyonlar ve anaokullara gönderilecek

ÇANKIRI – Çankırı’da kâin Martir Mehmet Ata Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesinde eğitim bilimi gören öğrenciler, öğretmenleri ile alay malay besledikleri büyükbaş hayvanlardan sağdıkları sütü yoğurt yapıyor. Okulda üretilen yoğurtlar, Cankiri’daki resmi pansiyon ve anaokullarına gönderilecek.

Çankırı’da, hayvancılık ve tarım alanında ihtisaslaşan öğrenci ve çalışanlar tıpkı öge imza atarak yoğurt üretimine başladı. Okulda yetişek gören öğrenciler, alanında eksper öğretmenleriyle, okuldaki hayvan atölyesinde yetiştirilen kocabaş hayvanlardan sağdıkları sütle yoğurt üretimine başladı. Çankırı Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nden zaruri izinlerin alınmasının arkası sıra yardım maddesi içermeden üretilecek yoğurtların yapım süreci üzere imalathane ekipmanları tamamlandı. Hoca ve öğrenciler tarafından tecrübe amaçlı yapılan çalışmalarda elde edilen veriler neticesinde paradigma üretime geçilecek. Üretilecek yoğurtlar 10 litrelik ambalajlarda Milli Terbiye Bakanlığı’na sadık pansiyon ve anaokullarına gönderilecek.

“Tescilli yoğurdumuzu bilcümle pansiyonlarımıza, marketlerimize göndermeyi planlıyoruz”

Yapılan mücahede ile ait vukuf veren Çankırı Martir Mehmet Ata Mesleki ve Maharet Rum Lisesi Müdürü Emrah Olkaç, “Okulumuz tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında yetişek veren bire bir okulumuzdur. Hayvancılık alanında bulunan 37 sayı kocabaş, 56 nüsha küçükbaşımız bulunan. bunlardan elde ettiğimiz günlük kestirmece 300 litre sütümüz ile azık atölyemizde yoğurt fayrap etmek amacıyla yoğurt üretim tesisini inşa ettik. Besin Bölümü öğrencilerimiz, burada görev özne öğretmenlerimiz ve personellerimizle günce 200 litre ambalajlanmış yoğurt üretimine geçmeyi planlıyoruz. Onay ve tescil işlemleri tamamlandıktan sonra, ikinci dönemin başında dizi film üretime başlayacağız. Ayrıntılı ömürlü, tabii, umum yapımı yoğurdumuzu halkımızla buluşturacağız. Bu tesisi kurmadan ilk üretmiş olduğumuz alışılagelen anne yoğurtlarını tığ doğrusu pansiyonlarımızla buluşturuyorduk. Deminden elan hevesli ağıl geldik. İnşallah üzerinde okulumuzun logosunun vadi aldığı tescilli yoğurdumuzu kül pansiyonlarımıza, marketlerimize göndermeyi planlıyoruz. Türkiye çapında çalışacağız” dedi.

“250 litrelik tamam kapasiteli üretim sistemimiz var”

250 litrelik istihsal kapasitesine erbap olduklarını kaydeden Kayran Şefi Azınlık Servi, “Günlük 300-325 litre arası benzin üretimimiz var. Ürettiğimiz sütü uyumsuz yerine, jale benzen kendisine sattığımız kabil, benzeri zamanda azık atölyemizde dahi yoğurda dönüştürüp, okulların pansiyonlarına gönderiyoruz. Hayvancılık ünitemizde ürettiğimiz sütü buradaki yoğurt ünitemizde yoğurda dönüştürüyoruz. 250 litrelik bilcümle kapasiteli tıpkı sistemimiz var. Bu sistemimizde soğutma, pastörizasyon ve mayalama ünitesiyle birlikte özleştirme üniteleri de mevcut. bununla birlikte ürettiğimiz yoğurdu Çankırı ilindeki pansiyonlu okulların yemekhanelerinde yoğurt yerine sunuyoruz” diye konuştu.

Yoğurt üretiminde düzlük düz Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi öğrencilerinden Yusuf Samet Aydoğan, “Toplanmış 37 kesim kocabaş hayvanımız var. 14 tanesini sağıyoruz. Ürettiğimiz sütü atölyede işleyip yoğurt yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: