Odunpazarı’nda Seramik Pişim Teknikleri Bitmeme Ediyor

Odunpazarı Belediyesi aracılığıyla Odunpazarı Meydanı’nda planlı 6’ncı Arsıulusal Odunpazarı Seramik Pişim Teknikleri Çalıştayı’nda konser da verildi oyun gösterimi da yapıldı.

Çalıştay bile ayrımsız tarafta Sorkun’dan gelen çömlekçiler özge tarafta dahi çalıştaya katılan seramik sanatçıları ve malumat insanları çalışmalarını yürüttü. Çalıştayda, seçme yıl olduğu kabilinden gelenek ile konferans ve bili tıpkı araya geldi. Vatandaşlar, sanatçıların gerçekleştirdiği çalışmaları izleme etti. Çalıştay alanına mevrut çocuklar seramik hamuruna merkez verirken, vatandaşlar de tornada seramikten kumkuma yaptı. İran, Hindistan ve Türkiye’nin bir nice ilinden toplam 10 sanatkâr ve bilgelik insanının ağırlandığı çalıştayda, sanatçılar aktarılma içinde Raku ve Sagar Pişim Tekniği’ni uyguladı.

İkinci günün akşamında Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Içtimai İşler Müdürlüğü ekipleri dinleti verirken, Odunpazarı Uray Tiyatrosu ‘Pop Sahne’ ünlü oyunu oynadı. Kağıt fırının yakıldığı çalıştayda, ateşin toprakla dansı izleyenleri büyüledi.

Share: