Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından, kâh nişane organlarındaki “Sarıkamış” haberlerine ait izah Açıklaması

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, bazen iz organlarında düz kayran Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki tören alanına ait haberlere müteveccih, on binlerce şehidin kabrinin olduğu ve şehitlere yakarış eylemek amacıyla gidildiği iddia edilen bölgenin “şehitlik” olarak anılmadığı, şehitlerin kabirlerinin birlikte bu bölgede vadi almadığı bildirildi.

Bakanlığın içtimai iletişim araçları hesabından yapılan açıklamada, 4 Ağustos tarihli Sözcü Gazetesinde Kasıt Dündar’ın “Sarıkamış Şehitlerine Büyük Şaibe” başlıklı yazısı ile El TV’dahi Gazeteci Teslime Tosun’un “Sarıkamış Şehitliği’ni ahıra çevirdiler: Büyük hürmetsizlik” başlığıyla yayımlanan videosu konusunda açıklama yapma gereğinin ortaya çıktığı belirtildi.

“Gazeteci Teslime Tosun’un on binlerce şehidin kabrinin olduğu ve şehitlere yakarış gelmek üzere gittiğini tez ettiği nahiye ‘şehitlik’ namına anılmadığı kabil, şehitlerimizin kabirleri bile bu bölgede saha almamaktadır.” ifadelerine meydan verilen açıklamada, bahis konusu alanın seçkin yıl ocak ayında Sarıkamış’ta şehitleri anma etkinliklerinin yapıldığı merasim alanı kendisine kullanıldığı, etkinlikler haricinde ise kullanılmadığı vurgulandı.

Bölgede hayvancılığın mütekâmil olması cihetiyle törenlerin gerçekleşmediği gayrı zamanlarda meralarda otlayan hayvanların bu bölgeye girmesinin türlü olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu bölgenin sonraları belirlenen bire bir merasim bölgesi doğmak dışında milli evet üstelik dini açıdan aynı kutsiyeti bulunmamaktadır. Bununla bu arada Bakanlığımızca ihtifal etkinliklerinin dışındaki zamanlarda alanın henüz etken kullanılması üzere çalışmalar devam etmektedir. Merasim alanında mevcut yapıların, bölgede ihtiyaç mahsus ve kadınların psikososyal, sosyokültürel, mesleksel ve ferdî gelişimleri ile içtimai entegrasyonlarını sağlamaya müteveccih cümbüş gösteren Ev Bindi Merkezi (YOKSULLUK) adına kullanılabileceği değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, alanda bulunan yapıların FIKDAN kuruluşuna uygun olacak şekilde kullanılabilmesi amacıyla yapılması gereken hisse senedi ve işler 18 Mayıs 2022 ruz ve 3595438 az yazı ile TOKİ Başkanlığına iletilmiştir. TOKİ ile ilgilendiren süreç var olmayan bir ‘şehitlik’le ilişik değil, nahiye kadınlarının güçlenmesi için planlanan GIYAP’le ilgilidir. Bu konuda seçkin sorun bulunmayıp bölgemiz yeryüzü gücük sürede ayrımsız Ocak Destek Merkezi’ne kavuşturulacaktır. Söz Konusu kenar yazısında düzlük düzlük görseller ise bozuk günlü olup bugünü yansıtmamaktadır. Kamuoyuna nazikâne duyurulur.”

Share: