“Nispet Hasan” Fransa’da vizyona girdi

Cömert Kaplanoğlu’nun sekizinci filmi “Bağlılık Hasan”, bugün Fransa’daki beyaz perde salonlarında seyirciye sunuldu.

Dünya prömiyerini geçen yıl 75. Cannes Film Festivali’nde “Belli Başlı Tıpkı Bakış” bölümünde gerçekleştiren ödüllü imal, sabık sene çatlak ayında Türkiye’birlikte vizyona girmişti.

Türkiye’nin Oscar adayı seçilen “Bağıntı Hasan”, Çek Cumhuriyeti, Kudüs, Brezilya, Almanya, Hindistan, İtalya, Tayvan, Çin, İsveç, İspanya, Avustralya, Kanada ile ABD’üstelik Denver, Şikago ve Minnesota’daki arsıulusal festivaller ile ev zarfında Antalya ve Boğaziçi Film Festivali’nde gösterildi.

Bazı festivallerde “Haya”, “Benzen”, “Bal” ve “Buğday” filmleriyle alay malay izleyicinin beğenisine sunulan filmin yönetmeni Kaplanoğlu, festivaller kapsamında masterclass, film gösterimi ve basın buluşmasına da katıldı.

Film, bu ay Hong Kong, Azerbaycan ve İngiltere’nin üstelik beyninde bulunduğu ülkelerde gösterimlerde izleyiciyle buluşacak.

Yurt içi ve sıkıntılı dışı festivallerde ödüller aldı

“Deneştirme Hasan” geçen yıl Antalya Film Festivali’nde “Yeryüzü İyi Fon”, Boğaziçi Film Festivali’nde “En İyi Film”, “Genişlik İyi Senaryo” ve “Yer İyi Fon Yönetmeni”, Brezilya’üstelik 45. Uluslararası Sao Paulo Film Festivalinde “Yılın Bildirme İyi Arsıulusal Filmi”, Şangay Uluslararası Film Festivali’nde “Bildirme İyi Film” ve “Sunma İyi Ayvaz Aktör” aldı.

Çek Cumhuriyeti’nde katıldığı uluslararası yaz okulunda “Onur Ödülü” sunma edilen direktör Kaplanoğlu’na Fransa Vesoul Arsıulusal Asya filmleri festivalinde dahi “Saygınlık ödülü” arz edilecek.

Haziran’üstelik Portekiz’deki sinema salonlarında beğeniyle izlenen Kerim Kaplanoğlu’nun “Görelik” üçlemesinin ikinci filmi “Hasan”, Fransa’nın ardından İspanya’bile ve Balkan ülkelerinde vizyona girecek.

Çekimleri Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde gerçekleştirilen, yönetmenliği ve senaryosu Bonkör Kaplanoğlu imzalı filmin başrollerini Düş Karadağ ve Çımbar Bozok paylaşırken, Mahir Günşiray dahi mihman oyuncu yerine yer alıyor.

Filmde, geçimini baba mirası yemiş bahçesi ve tarlasından sağlayan Hasan, tarlasının bütün ortasına sorutmak istenen zindelik direğinden kurtulmaya çalışırken Hac üzere Mekke’ye gidişi yaklaştıkça geçmişine ve özlük içine akla yatkın bire bir arayışa çıkıyor.

Share: