Nijeryalı dinç kadın mühendis, Afrika’da bicik kanserini erken canlandırma eden sütyen geliştirdi (1)

Nijeryalı robotik batmış tümce mühendisi Bolarinwa Kemisola, teyzesinin meme kanserinden hayatını kaybetmesinin ardından kanserle mücadele için hastalığı erken teşhis edebilen sütyen geliştirdi.

Başkent Abuja’da kâin Nextwear şirketi kurucusu Kemisola, meme kanseri ile mücadele amacıyla hem farkındalık yaratıyor hem üstelik kansere müteveccih müfit çalışmalar yürütüyor.

Acun Keyif Örgütü (DSÖ) verilerine bakarak, dünyada 2020’da 600 binden aşkın eş meme kanserinden hayatını kaybetti ve bunlardan 74 bin 72’si Afrika’da bulunuyor.

Nijerya hükümeti ile mütenevvi sivil toplum kuruşlarının gelişim birliğinde yapılan amansız hastalık araştırmasında ise ülkede yılda 17 bin kadının kanserden yaşamını yitirdiği kaydedildi.

“Teyzemin hayatını kaybettiği periyot kendimi kansere yönelik çözüm bulmaya adadım”

Robotik batmış herkes mühendisi Kemisola, kanserle mücadeleye olan ilgisini ve hastalığı erken kişileştirme eden sütyeni lacerem geliştirdiğini AA muhabirine anlattı.

Temmuz 2017’bile en sevdiği teyzelerinden birinin meme başı kanserinden hayatını kaybettiğini anlatan Kemisola, “Teyzem hastanede otama görürken daima ziyaretine giderdim. Bir teyzem üzere meme başı kanseri zımnında hastanede yatan kadınları bağlı olmak beni talihsiz ediyor, özellikle zinde kızları, acı, çaresizlik ve teslimiyet zarfında koparmak bana çok bati geliyordu.” dedi.

Kemisola, teyzesinin yaşamını yitirdiği dönme kendisini meme kanserine çözüm bulmaya adadığını belirterek, kanserin daha fazla yayılmaması için araştırmalara başladığını söyledi.

Meme Başı kanseri hakkında 2018’bile başladığı araştırmaların sonucunda hastalığın ne büyüklüğünde yavaş olduğunun farkına vardığını dile getiren Kemisola, 2019’da cihazla ilişik çalışmaya başladığını kaydetti.

Kemisola, Küçük Ay 2021’bile beş altı esenlik uzmanı ve bili adamının tavsiyeleriyle kanseri erken teşhis eden sütyeni geliştirdiğini söyledi.

“Günlük hayatta giyilebilecek bire bir sütyen değil”

Kemisola, geliştirdiği sütyenin ortamında kablolarla tıpkı USB çıkışına bağlanan yedi anten bulunduğunu anlattı.

Sütyenin telefon uygulamasına bağlandığını, takıldığında uygulama üstünde izleme edileceğini söyleyen Kemisola, “Sütyeni insanlara zarar vermeyecek şekilde nanoteknoloji ile geliştirdik. Kullanımı gayet tehlikesiz, tıpkısı mamografi çekmek kabilinden oluyor.” ifadesini kullandı.

Kemisola, şu ana büyüklüğünde sütyeni 15 kadında denediklerini kaydederek, kadınların üçünde anormallik görüldüğünü ve teşhis amacıyla hastaneye atıf edildiğini belirtti. Kemisola, “Bu, günce hayatta giyilebilecek bir sütyen değil, sadece meme başı kanseri üzere yarım saat büyüklüğünde giyiliyor. Meme Başı durumuna baktıktan sonraları çıkarılıyor.” diye konuştu.

“Afrika’da çoğu eş meme kanserinin hangi olduğunu bilmiyor”

Doktorlarla yaptığı görüşmelerde 10 kadından 9’unun meme başı kanserini erken teşhisle atlattığını öğrendiğini nâkil Kemisola, “Kendime, dedim kim bunu kadınlar ve kendim üzere yapacağım. Erken kişileştirme çözüm olduğu için memeyi ahenkli adına taharri etmeliyiz, kanser taramasını erişilebilir kuzuluk getirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Bicik kanseriyle mücadelede yeryüzü koskocaman şeyin farkındalık olduğuna dikkati çekici Kemisola, Afrika’da çoğu kadının meme kanserinin ne olduğu üzerine bilgisi olmadığını belirtti.

Kemisola, Afrika’da bir nice kanser hastası kadının hastaneye gitmek hesabına kendilerine büyü yapıldığı düşüncesiyle büyücüler ve din adamlarına başvurduklarını söyledi.Share: