Niğde Eczacı Odası Başkanı Öztürk: “Remiks kokusu geldiği ahit kâh ilaçları bulmakta pürüz çekiyoruz”

Niğde Eczacı Odası Başkanı Öztürk: “Remiks kokusu geldiği ant kâh ilaçları bulmakta sarp çekiyoruz”

NİĞDE – Niğde Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk, ilaçlarda zam ihtimali oluştuğu dönemlerde gâh ilaçları piyasada bulmakta zor çektiklerini söyledi.

İlaç konusunu daim gündeme taşıdıklarını rapor eden Öztürk, “Piyasada çok geçer alelhusus antibiyotiklerin, ara sıra çocuk şurupları, karı doğum ile müntesip infertire ilaçlarını bulmakta engel çekiyoruz. Tığ bunu sürekli dile getiriyoruz. Majör miktarda çare piyasada şu anda bulunmayan. Elan zaten tığ bunları reprezantlara sorduğumuz devir depolara gönderdiklerini rapor ediyorlar, depolara sorduğumuz devir ‘bulunmayan’ diyorlar. Tığ ise değme ahit olduğu kabilinden umar bindirim kokusu geldiğinde bu ilaçları bulmakta zorlanıyoruz. Vatandaşa koruyucu olmaya çalışıyoruz. Yer azından diyoruz kim ‘Elimizde bu merhem namevcut ama bunun kayırıcı değeri şu tılsım var. Eğer dilek ederseniz bu ilacı verelim’ şeklinde benzeri tavsiyede bulunuyoruz. Vatandaş heves ederse eş değer ilacı veriyoruz” dedi.

Eş derece ilaçları gâh vatandaşların istemediğine dikkat çeken Öztürk, “Fakat gâh vatandaşlarımızın eş değer ilaca şiddetli bire bir şekilde itiraz ettiklerini görüyoruz. Bu itiraz akla yatkın aynı çizi değil banko. Zira eş değer ilaç dediğimiz deva bir reçetede yazılmış amma ismi ayrımlı olan ilaçtır. Hareketli maddeleri ayrımsız aynıdır. İlacın adeti de doğal koyulmak üzere bunun üzere vatandaşların bize koruyucu olmalarını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: