Nevşehir’de ürettikleri vegan ve glutensiz jelibonları 35 ülkeye ihraç ediyorlar

Doğanlar Gıda, Nevşehir’üstelik ürettiği meyveli, vegan ve glutensiz jelibonları 35 ülkeye ihraç ediyor.

Küçük Asya Ajansı’nın (AA) toptan bildirişim ortağı olduğu, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ile İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) hareket birliğinde planlı 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı bugün sona erecek.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde bu yıl “Sürdürülebilir Ticaret İçin: Toptan Helal Endüstrisinin Gelişimini Eksiksiz Yönleri ile Keşfedin” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Anadolu’üstelik yer düz KOBİ’ler da katıldı.

Katılımcı firmalar beyninde yer kayran Doğanlar Azık, Nevşehir’üstelik üreterek İsrail’den ABD’ye büyüklüğünde 35 ülkeye ihracatını gerçekleştirdiği vegan, glutensiz ve meyveli jelibonları görücüye çıkardı.

Doğanlar Azık Umumi Müdürü Ciddi Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1986 yılında temelleri atılmış şirketin; Küçük Asya’dan aldığı ilhamla herhangi bir geçen devir büyüdüğünü, yatırımlarını ve istihdamını uzaklık vermeden sürdürdüğünü rapor etti.

Doğan, lansman çalışmaları kapsamında son kendisine katıldıkları Helal Expo Fuarı’nda yabancıların ağır sıklet ilgisiyle karşılaştıklarını bildirdi.

“Tamamen bitkisel istihsal yapıyoruz”

Aheste Doğan, ark ballıdarı üretimiyle başladıkları ticari faaliyetleri yavaş yavaş değişik alanlara yaydıklarını, lokumdan pekmeze, cılız yemişten kahveye kadar farklı kalemlerde üretimleri bulunduğunu anlattı.

Üretimlerini helal azık standartlarıyla gerçekleştirdiklerini aktaran Doğan, hele jelibon tüketimi ile ait bulut duyanlar için meyveli, vegan ve glutensiz jelibon üretimine başladıklarını bildirdi.

Halihazırda yüzlerce ton besin üretimi yaptıklarını belirten Doğan, “Helal eser dediğimiz jelatinsiz ayrımsız kitap. Zaman jelatin sığır jelatini da olsa detayını bilemiyoruz. Üretim süreci izlem edilemediği üzere tığ birlikte tamamen bitkisel tor maddeler kullanarak istihsal yapıyoruz. Şu anda 35 ülkeye ihraç ediyoruz. Yediğimiz mahsulat bizim dünyaya göz açımızı da değiştiriyor. Bu nedenle helal ölçün taşımasına özen ediyoruz.” diye konuştu.

“İhracat yaptığımız ülke sayısını yeni yatırımlarla 100’e çıkarmayı hedefliyoruz”

Doğanlar Gıda Genel Müdürü Doğan, Mutekit olsun ya üstelik olmasın tüketicilerin vegan ürünlere rağbetinin arttığına bel ederek, “Her kıtada müşterimiz var. Biz KOBİ’yiz. Şu anda ihracatımız 3-4 milyon dolar aralığında.” dedi.

Şu anda helal ürünler ile alakalı eskimemiş yatırımları bulunduğunu, istihdamlarının 70’ten 150’ye çıkacağını nâkil Doğan, bu yatırımlarla üretimlerini yer bir iki 10 hatim artırmayı, ihracat yaptıkları mevki sayısında de 100’ü aşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Share: