Nesob Başkanı Bilici Yeşil: Esnaf, Kredilerle Ayakta Duruyor

ENES BIREY ÖZMEN

Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Bilen Yeşil, esnafın itimat kooperatiflerinden aldıkları kredilerle ayakta durduğunu belirterek, “Esnaf ve Sanatkarlar Emniyet ve Kefillik Kooperatiflerinin marifetiyle sunulan yüzde 7,5 faizli kredilere çokça nazik kâm var. Esnaf, doğrusu bu kredileri alarak ayakta duruyor” dedi.

NESOB Başkanı Alim Yeşil, kazançlı kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları SIMURG bilgelik Ajansı’na anlattı. Yeşil, şunları söyledi:

“ASGARİ ECIR 7 BİN 500 İLE 8 BİN LİRA ARASINDA PEKI DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

“Asgari ücrete remiks gelmesi, basit esnafı galiba noktada sıkıntıya koyacak. Remiks gelsin, çünkü müteharrik personellerimizin bile geçimlerini yapabilmesi açısından kıtlık sınırının geldiği noktalar rakamlar anlaşılan. Onlar açısından çokça makro ama şu bile var; birlikte tıpkı hayat, iki birey, üç hayat işveren hasis esnaflarımız var. Bu esnaflarımıza bile muhtemelen noktalarda bindi verilmesi gerektiğini düşünüyorum. O açıdan asgari ecir artışına ısıdam bakıyoruz, devletimizden da onu bekliyoruz. Minimal ücret 7 bin 500 lira ile 8 bin liralık ortada peki diye niteleyerek düşünüyorum.

“ESNAF, KREDİLERLE AYAKTA DURUYOR”

İş yeri kiralarına de konutlarda olduğu kabilinden devletimiz vasıtasıyla mahsus ayrımsız oranda sınırlama gelmesini istiyoruz. Icar ödemekte zorlanıyoruz. Bu yüzde 20 kira stopajlarının dahi kaldırılmasını rica ediyoruz. Esnaf ve Sanatkarlar Yüreklilik ve Kefillik Kooperatiflerinin vasıtasıyla verilen yüzdelik 7,5 faizli kredilere çok balaban murat var. Esnaf, zaten bu kredileri alarak ayakta duruyor. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürname ediyoruz. Bu kredilerde serbest, espas olayı çok. Kooperatiflere artık finansman verilip esnafın yeryüzü bodur zamanda bu krediye ulaşması gerektiğini düşünüyorum.”

Share: