Nazır Kirişci, ABD’den dönüp memleketi Burdur’da istihsal özne çiftçiyle telefonla görüştü Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, ABD’den memleketi Burdur’a dönem yaparak dedesinden artan topraklarda tıbbi hoş kokulu nebat üreten insan bilimci Kraliçe Aynur Değer’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çiftçi Saygınlık’u arayan Kirişci, telefon görüşmesine ilişik görüntüyü toplumsal iletişim araçları hesaplarından paylaştı.

Vekil Kirişci, görüşmede Saygınlık’dan yaptığı çalışmalarla ilgilendiren hikmet aldı.

Ece Aynur Itibar gibi üreticilerin kendileri için övünme vesilesi olduğunu belirten Kirişci, “Medarıiftiharlarımız olun inşallah.” dedi.

Kirişci, Vekillik olarak başta kendisi kalkmak amacıyla bilcümle çalışanların üreticilerin emrinde olduğuna meni ederek, “Hep şurası söylerim: Liyakatli olan pres familya işletmesidir. Siz, eş aynı davranış sergilemişsiniz. Ondan yağlık yaptığımız şey çokça nadir. Öncelikle annenize ve babanıza bol selamlarımızı, bereketli rüşvet dileklerimizi onlara de lütfen iletiniz. Sunma kısa zamanda görüşmek dileğiyle.” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Kirişci, hikayesini bire bir de Saygınlık’un ağzından dinlemek istediğini belirtti.

Bunun konusunda Değer dahi 2015’te annesinin doğduğu Burdur’un Karamanlı ilçesindeki Kayalı köyünü müzakere ettiğini söyledi.

Gençlerin köyü infirak etmiş olması ve bala sayısının çok az olmasının kendisini üzdüğünü dile getiren Haysiyet, tarlalara cemaat çıkmak için kuraklıkla uğraş eden, kuraklığa dayanabilen bitkiler yetiştirdiğini kaydetti.

Hangi bitkileri ürettiğini soran Icra Vekili Kirişçi’ye esas ve babasıyla lavanta, dağ çayı ve ölmez çiçek kadar tıbbi aromatik nebatat ürettiğini söyleyen Öz Saygı, nohut ve rüşvet üstelik ektiklerini anlattı.

Değer, mülk ve kaza tarım müdürlüklerinin herhangi bir zaman desteğini gördüğünü vurgulayarak, “Aramanız, desteğinizi ifade etmeniz, bizim amacıyla çokça kıymetli, haddinden fazla teşekkür ediyorum.” dedi.

“Lütfen tarımdan vazgeçmeyin, topraklarınızı ayrılma etmeyin”

Askeri ve iyileştiren antropolog Ece Aynur Saygınlık, AA muhabirine, geri gece Icra Vekili Kirişçi ile görüştüğünü, o sırada im paketlediğini söyledi.

Çok şaşırdığını ve heyecanlandığını tamlayan Onur, 3 yıldır Burdur’da susuz tarım projesi yürüttüğünü ve tarım alanındaki en üst sulta olan Icra Vekili Kirişci’nin hem toplumsal medyadan hem üstelik telefonla arayarak desteklerini iletmesinin kendisi amacıyla maneviyat ve güdeleme kaynağı olduğunu anlatım etti.

Itibar, Nazır Kirişci’nin kendisini ve kardeşini Ankara’ya çağırma ettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Sayın Bakanımız ululuk, yüce hasbilik göstererek ‘Üreticinin emrindeyim.’ ifadesini kullandı. İnşallah karşı karşıya dahi görüşeceğiz. Namına çokça teşekkürname ediyorum. Buradan ekincilik üreticilerine seslemek istiyorum: Lütfen, tarımdan vazgeçmeyin, topraklarınızı terk etmeyin. Zor dönemlerden geçebiliriz ama birbirimize sıkı sıkıya kenetlenerek ülkemizi yeniden tarımsal anlamda kalkındırabiliriz. O yüzden fellah olmaktan, mankafa olmaktan gelgel duyun çünkü rençperlik geleceğin mesleği, köylülük de geleceğin dirim tarzı olacak.”Share: