Nazır Karaismailoğlu: “Nissibi Köprüsü’nü 4 milyon 78 bin açkı kullandı”

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Gün Doğusu Rum Bölgesi ile Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’ni birbirine okunabilen bağlayan Nissibi Köprüsü’nden geçen açacak sayısının toplam 4 milyon 78 bine ulaştığını bildirdi.

???????Karaismailoğlu, bağlanmış açıklamasında, Türkiye’nin ciharıyek beraberinde yatırımların tezce bitmeme ettiğini, 311 kilometre uzunluğundaki güreşçi köprüsü ve viyadükleri 730 kilometreye çıkardıklarını anımsatarak, bu yatırımlardan birinin de Nissibi Köprüsü olduğunu bildirdi.

Köprünün Adıyaman ile Diyarbakır’ı birbirine bağlayan Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır Şevket Yolu’nun Atatürk Baraj Gölü’nü kestiği bölümde, barajın su tutmasıyla esmer ulaşımının kesintiye uğradığı noktada düz yazı edildiğine belen eden Karaismailoğlu, Nissibi Köprüsü’nün 21 Mayıs 2015’te hizmete alındığını kaydetti.

Karaismailoğlu, 610 metre uzunluğundaki köprüyle hızlı, konforlu ve sakıncasız ulaşımın sağlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Nissibi Köprüsü bozuk anaforlu kablo askılı yöntemle ülkemizde hayata geçirilen önce köprüler beyninde düzlük alıyor. Köprünün yapımıyla Adıyaman ve Diyarbakır üzerinden Şark Küçük Asya Bölgesi ile Güneydoğu Rum Bölgesi kıvrak bağlandı. Feribotla erişim süresine göre seyahat süresinde kestirmece 1,5 saatlik kısalma oldu. Ayrıca Diyarbakır’ın batı, Adıyaman’ın şarki illerine olan uzaklığı 40 kilometre kısaldı. Açıldığı günden bu yana köprüden 4 milyon 78 bin anahtar geçti, zamandan 26,3 milyon teklik, akaryakıttan 58 milyon teklik kalkışmak üzere hep 84,3 milyon teklik tasarruf sağlandı. Karbon salınımı üstelik 11 bin 755 ton azaltıldı.”

Share: