Mütekait-Sen Sinop Büro Başkanı Kandemir: “Emekliler Yaşamıyor, Sürünüyor”

MUSTAFA IDARECI

DİSK’e sadık Zahmetli-Sen Sinop Yazıhane Başkanı Durmuş Kandemir, “1 sene evvel emekliler asgari ücretliden bir sekmen henüz yukarıdaydı demincek emekliler yaşamıyor, sürünüyor. Biz Sinop’ta dahi sürünüyoruz. Türkiye’nin seçme durumunda emekliler sürünüyor. Kararlama Türkiye’da 13 milyon civarında tekaüt olduğu söyleniyor. Bunun yüzdelik 80’ine yakını 3 bin 500 teklik tekaüt maaşı alıyor” dedi.

Zor-Sen Sinop Şube Başkanı Durmuş Kandemir, asgari ücrete yapılan artışın peşi sıra emeklilerin zam beklentisine ilgili izah yaptı. Kandemir, şunları söyledi:

“BÜTÜN ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR DEMEKTİR”

“Dünyanın neresine giderseniz gidin çoğu ülkelerde asgari ücretle çalışanlar yüzdelik 3 ile 5 ortada ama Türkiye’da yüzde 50- 56 civarında olduğu söyleniyor. Yani daha çok Türkiye’dahi hep minimal ücretle çalışıyor demektir bu. Benzeri üstelik çekicilik gücü çok kebir. İsterse minimal ücret bugün 20 bin liralık olsun tek fark etmez. Mefret olan bizim pazara gittiğimiz ahit sepeti doldurma meselesidir. 8 bin 500 liralarla filan artikülasyon edilmesi o kadar şanlı değil. Önemli olan gelgel gücüdür. Onun amacıyla minimal ücretin katiyen yeterli olduğunu düşünmüyorum.

“KAMER BAŞINI NASIL GETİRECEĞİM DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

1 sene geçmiş emekliler asgari ücretliden bir hane henüz yukarıdaydı deminden emekliler yaşamıyor, sürünüyor. Biz Sinop’ta birlikte sürünüyoruz. Türkiye’nin seçme durumunda emekliler sürünüyor. Tahminen Türkiye’de 13 milyon civarında tekaüt olduğu söyleniyor. Bunun yüzde 80’ine yakını 3 bin 500 liralık mütekait maaşı alıyor. Neresinden tutarsanız tutun emekli reşit 70 yaşına gelmiş bire bir adam tekmil oldukça içki alması gerekirken şu anda hala tığ ego kendimden emsal vereyim ben halen ay başını elbette getireceğim, diyerek düşünüyorum. Yani ülkenin emeklisi şu anda yüzdelik 80’i 3 bin 500 liralık aylıkla çalışıyor. Katlanılamaz tıpkı remiks bekliyoruz. Idmansız kabil önceki kabilinden olacaksa telaffuzu bile print.”

Share: