Muş’ta bu yıl 70 bin buzağı doğumu bekleniyor

Türkiye’nin koskocaman hayvancılık merkezlerinden Muş’ta, bu yıl kocabaş kurnaz hayvanların doğumundan 70 bin civarında buzağı bekleniyor.

Muş Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemal Aral, gazetecilere, kocabaş hayvanda mevlit sezonunun başladığını söyledi.

2023’te 70 bin civarında buzağı beklediklerini tabir fail Aral, şöyle konuştu:

“İl genelinde büyükbaş hayvan varlığı artmaya başladı. Doğacak buzağılar kent ekonomisine büyük tıpkı ulama sağlayacak. Temennimiz 2023 yılında kocabaş efsanevi varlığının artması. Muş, ekincilik ve hayvancılık bölgesidir. Ekincilik ve hayvancılığa önem vermemiz gerekiyor. Muş Ovası, Türkiye’nin genişlik balaban 3. ovasıdır. Coğrafi itibariyle hayvancılığa elverişlidir. Terörün bitmesiyle besicilerimiz abat ve erinçli benzeri şekilde yaylaya çıkıyor ve hayvanlarını otlatıyor. Oran, buzağı başına 1300 lira bindi vermekte.”

Besicilik yapan Sinan Ertuğrul dahi çiftliklerinde 350 kocabaş hayvandan 150’sinin tevellüt yapacağını belirtti.

Şimdiye büyüklüğünde 16 ineğinin mevlit yaptığını rapor eden Ertuğrul, “Sair inekler ise doğmaya hazırlanıyor. Ondan sonraları hayvanlarımızı yaylaya götüreceğiz. Buzağıları 1,5 sene sonra satışa sunuyoruz.” dedi.

Share: