Musa Orhan’ın avukatı Üzüntü Mola’ya yeniden yanlışlık duyurusunda bulundu! 5 yıla büyüklüğünde hapsi isteniyor

Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 dönüş sonradan 18 Ağustos 2020’bile hastanede hayatını kaybeden İpek Leşker, bıraktığı mektupta Siirt’te memur Uzatmalı Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsî saldırıda bulunduğu iddiasını yazdı. Siirt Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Siirt 1’inci Kilolu Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Orhan karşı ‘nitelikli tensel saldırı’ suçundan 12 yıldan beş altı olmamak üzere cezaevi cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, toplumsal medyadan yaşananlara reaksiyon yağdı. Aktör Haz Koyuverme birlikte 20 Ağustos 2020’da sosyal medya hesabından tıpkı paylaşım yaptı.

EZGİ MOLA MÜLK CEZASINA ÇARPTIRILDI

Musa Orhan’ın avukatı, Tempo Mola’nın paylaşımı ile ilgilendiren Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. Koyuverme üzerine ‘sesli, mukayyet veya görüntülü bir mesaj ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 2 sene 4 aya kadar cezaevi cezası istemiyle sorun açıldı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘çarpık çurpuk anlık usulü’ uygulanarak Mola karşı ‘sesli, kayıtlı veya görüntülü tıpkı ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 65 gün karşılığı 5 bin 200 TL adli para cezası verildi ve hükmün açıklanmasının vurdumduymaz bırakılması kararlaştırıldı. Mola’nın avukatı, kolay usa vurma usulüyle verilen hükme itiraz etti ve aynı mahkemede mahkeme açıldı.

EZGİ ITLAK: ŞAHSA DEĞİL, DURUMA YORUM YAPTIM

Ankara 31’inci Temel Ceza Mahkemesi’nde tanıdık duruşmada savunmasını yapan Şarkı Koyuverme, Musa Orhan’ı tanımadığını, içtimai iletişim araçları hesapları ve internet olgun sitelerinde okuduğu yorumlardan sonra tweet attığını söyleyerek, “Kadına şiddete müteveccih namına bu ifadeleri kullandım. Tam basın kanallarında çıkan haberlerde merhum İpek Asker’in iddiasını doğrulayan adli tıp raporunu görünce, özge içtimai medya kullanıcıları kabilinden ego dahi tabiatıyla ki bu durumun üzüntüsünü yaşadım ve üzüntümü içtimai iletişim araçları hesabımda paylaştım. Benden önceki 160 bin küsur bu konuyla ait tweet atıldı ve konu Türkiye gündemine girdi. Kadına müteveccih şiddete karşı daha önce birlikte paylaşımlarım oldu, daha çok dahi olmaya devam edecek. Zira kadına şiddetin ülkemizde kanayan benzeri şiddetli olduğunu düşünüyorum. Temel akım medyanın laf üzerine haberlerini okuduğumda haddinden fazla öfkelendim ve çıktı sona ermesi için bahse laf olan tweeti attım. Burada yorumumu şahsa değil; duruma yaptım. Beraatimi istek ediyorum” dedi.

“MÜLK KARŞILIĞI UZLAŞMAYI AKSEPTANS ETMEDİM”

Mola, 9 Küçük Ay 2022’da görülen ikinci duruşmasında ise dosyanın uzlaştırmaya gittiğini, uzlaştırmacının kendisini aradığını, tweetin silinmesi ve bozukluk tweeti atılması ile alay malay 50 bin liralık murat edildiğini söyledi. Mola, şunları söyledi: “Bunu kabul etmedim. Daha bilahare tekrardan uzlaştırma bürosu beni arayarak, müddei tarafın tweeti silmesi ve bozukluk tweetinden vazgeçtiğini, takkadak 50 bin teklik verirlerse uzlaşmayı kabul ettiğini söyledi. Bu durumu dahi kabul etmedim. Burada ben mi ticari alacak sağlıyorum? Benim 2002’den bu yana reklam anlaşmalarım var.” Duruşma, 24 Mayıs 2022’birlikte açıkladığı kararla, Nağme Koyuverme’ya ‘hakaret’ suçunu işlediği kanaatiyle 87 aktarılma adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira nakdî ceza verdi.

EZGİ MOLA HAKKINDA BİR SUÇ DUYURUSU DAHA

Terane Mola’nın anlık sırasında uzlaştırma görüşmelerine dair detayları paylaştığını ve bunun kanunen suç yapılanma ettiğini tamlayan Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulundu. Atmaca, savcılığa teyit ettiği dilekçede, “Duruşmalarda İstanbul Barosu aracılığıyla atanmış Eş Hakları Komisyonu Başkanı tıpkısı avukat ve mütekait Kesim Adliye Mahkemesi (BAM) hakimi olduğunu beyan fail bire bir avukat ve ceza alanında ehlihibre olduğunu söyleyen apayrı ayrımsız avukatı varken; telif görüşmelerinin bilinmez kalması gerektiğini yabancısı olmak ve bunun hatırlatılmaması tarafımızca akseptans edilemez” denildi.

Musa Orhan

5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Dilekçede, telif müessesesinin daha etkili yürütülebilmesi, bundan ahir görüşmelerin ifşa edilmemesi ve tarafların büzük içre kalmaları namına Ezgi Koyuverme’nın cezalandırılması istendi. Dilekçede antrparantez TCK’nın 336’ncı maddesi hatırlatıldı. söz konusu maddedeki “Izinli makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklanmasını yasakladığı ve niteliği itibarıyla bilinmez kalması gereken bilgileri açıklanan kimseye 3 yıldan 5 yıla kadar dam cezası verilir” hükmüne göre, Terane Itlak’ya 5 yıla büyüklüğünde kodes istemiyle sevgili açılması gerektiği rapor edildi.Share: