Müküs Çayı’nda kaybolan hemşirenin ailesi, arama çalışmalarını yürüteç ekiplere minnettar

Siirt’in Pervari ilçesinde piknik yaptıkları tam Müküs Çayı’na sakıt arkadaşını yetirmek isterken akıntıya kapılarak kaybolan bacı Eyüp Gün’i taharri çalışmaları 59’uncu gününde sürüyor.

Beğendik beldesi dürüst 11 Haziran’birlikte ayağı kayarak Müküs Çayı’na düşen İlçe Keyif Müdürlüğünde memur meslektaşı Halime Timurtaş’ı yönetmek için suya giren fakat akıntıya kapılan Gündüz üzere ekiplerin metin coğrafyada arama çalışmaları bitmeme ediyor.

Müküs Köprüsü’nden Ağırbaşlı Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) bölgesine kadar tahminî 30 kilometrelik mesafede ölçülü çalışmalarda bugüne kadar dönüşümlü namına Diyarbakır, Adana, Van ve Hakkari İl Açıkgöz komutanlıklarına bağlı timler, Van, Elazığ ve Bitlis İl Itimat müdürlüklerine ilişkin su altı kontrol ve istirdat ekipleri, Batman ve Van’dan AFAD ekipleri, Siirt’ten bile kurnaz, UMKE ve AFAD ekipleri ile düzenlilik korucuları görev aldı.

Siirt İl Kurnaz Komutanı Tuğgeneral Erek Ertekin ve AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun’un koordinesinde hesaplı çalışmalarda zodyak botların beraberinde halat bağlanan rafting botları ve aksiyon makinesi de kullanıldı.

Zorlu coğrafi koşullara alın evinsiz tarz birlikte çekilen bölgede, su altı kamerası ve insansız çekicilik araçlarıyla arama yapıldı, bölgedeki ağaçlık ve kayalık alanlar taharri edildi.

“Bire Bir dakika geçmiş Eyüp’ün bulunmasını istiyoruz”

Kontrol çalışmalarını izlem fail hemşirenin babası Kültürlü Tarih, AA muhabirine, 59 gündür oğlundan ati haberi umutla beklediklerini söyledi.

Oğlu Eyüp’ün, mesai arkadaşının hayatını yetişmek isterken hayatını kaybettiğini anımsatan Sıra, “Taharri çalışmaları bitmeme ediyor. Tıpkısı an evvel Eyüp’ün bulunmasını istiyoruz, temennimiz bu. Cenabıhak devletimize ciddi versin, devletimizden memnunuz.” dedi.

Oğlu bulunamadığı amacıyla acısının katlandığını anlatan Zaman, ona kavuşmak üzere çalışmaların sürmesini istediklerini belirtti.

Zaman, oğlunun görev yaptığı ilçede sevilen benzeri emanet olduğunu anlatarak, “Birkaç sefer Siirt’e gelmesini istedim ama Pervari’nin insanları haddinden fazla mebzul olduğu amacıyla süzülmek istemedi. Burada çalışmayı ve arkadaşlarını çokça seviyordu. Buradaki cümle ondan gür bahsediyor. Amiyane çok müstehap benzeri çocuktu. Valimiz, İl Açıkgöz Komutanımız, Kaymakamımız, Pervari Belediye Başkanımız ve Beğendik Mekân Uray Başkanımız ile kaymakamlık ve çevre halkına çokça teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Cümle elinden geleni yapıyor”

Abla Zaman’in Kurtalan ilçesinde görev özne ağabeyi Dr. Hüseyin Tarih da kardeşinin bulunması amacıyla kontrol istirdat ekipleri ile kaymakamlık ve çevre halkının cansiparane çalıştığını belirtti.

Kardeşinin 27 yaşında haddinden fazla hareketli ve özverili benzeri gailesiz olduğunu dile getiren Sıra, şöyle konuştu:

“İzinli günlerinde bile Pervari amacıyla çalışıyordu. 11 Haziran günü su kenarına pikniğe geldiler. Arkadaşının ayağının kaydığını görünce fedakar şekilde arkadaşını kurtarmaya çalıştı. Kardeşim çok fedakar benzeri insandı. Elbet yaşadıysa öyle ahiret yolculuğu etti. Tanıyan, tanımayan binlerce âdem ona dua ediyor. Artık tıpkı şekilde aynı mezarı olsun, annem mezarında yakarış edebilsin istiyoruz. Bir Tane temennimiz bu. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan kardeşimin bulunması üzere bindi bekliyoruz. ‘Şelale’ adına tanıdık mevkide bile emek yapılacak. Coğrafya şartlarının el olduğunu biliyoruz. İnşallah çabuk zamanda bulunur.”Share: