Mesleğinin serencam ustalarından: 60 yıldır semer tamiri yapıyor

Mesleğinin son ustalarından: 60 yıldır arkalıç tamiri yapıyor

Giresunlu semer ustası, Cıvıl Cıvıl ve Giresun illerinde müşterilerinin talebine göre semerlerin tamiratını yapıyor

ORDU – Ekincilik aletlerinin gelişmesi ile birlikte semercilik mesleği unutulmaya yüz tutarken, 60 yıldır mesleğini bitmeme ettiren Azmi Kenan Dikmen, bu işi kendisinden sonradan yapabilecek çırak yetişmediğini belirtiyor.

Aslen Giresunlu olan ve Dereli ilçesinde ilkokulu bitirip ustasından çıraklık eğitimi aldıktan bilahare semerci dükkanı açan Azmi Kenan Dikmen, ayrıntılı yıllar mesleğinde devam etti. Tarımda motorlu vesile kullanımı yaygınlaşınca beygir, karakaçan ve katır üzere abra taşımada mergup hayvanlara da kâm azaldı. Bu nedenle işyerini durdurmak yerinde kalan 72 yaşındaki Azmi Kenan Dikmen, Kalaba ve Giresun illerinden müşterilerin taleplerine göre arkalık tamiratı üzere dinamik bakım veriyor.

“Tamirat yapılacak semerler birikince beni arıyorlar, yerinde tamiratını yapıyorum”

Azmi Kenan Dikmen, kısaca 60 yıldır bitmeme ettirdiği mesleğinin eğlenme noktasına geldiğini belirterek, “Ben 1962 yılında ilkokulu bitirdim ve çıraklık eğitimi aldım. Sonrasında 1964 yılında ustadan ayrıldım ve 1965 yılında Giresun’un Dereli ilçesinde semerci dükkanı açtım. O günden bu yana çalışıyorum. Son yıllarda tarım düştüğünden ve köyler kafile verdiği amacıyla hayvancılık azaldı, o nedenle bu iz de bitti. Şuanda vatandaşlar tamir edilecek semerleri birikince beni arıyorlar. Ego de gelip yerinde dolduruyorum ve tamiratını yapıyorum” dedi.

“Günce 5-6 kıta semer tamiratı yapabiliyorum”

Kargaşa ve Giresun’de bu mesleği devam ettirdiğini kaydeden Dikmen, “Yaz aylarında yaylalara gidiyorum, hayvancılıkta beğenilen beygir, katır, merkep semerlerini yapıyorum. Son yıllarda hayvancılık azaldı ve ekincilik aletleri, patpat kabilinden aletler çıkınca insanlar bahçelerine defa yaptı. Bu nedenlerden belde bizim amal üstelik azaldı. Onarım fiyatları işine bakarak değişiyor, günce 5-6 kesim tamirat yapılabiliyor” diyerek konuştu.

“Şu anda benden bambaşka yapan namevcut, şakirt dahi yetişmiyor”

“İnşallah ekincilik canlanır ve bu patika ölmez ama tahakküm kabil duruyor diyen Dikmen, “Bizden sonraları bu iz bitiyor, yetişen olamaz. Köylerde efsanevi üstelik olmadığı üzere kimesne yetişmez, yetişse da kendisine bakamaz. Şuanda bölgede benden başka bu işi işleyen birlikte namevcut” ifadelerine düz verdi.

Share: