Merzifon’da kentsel kontrol halaskâr hizmete girdi

Merzifon Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, tabii afetlerde henüz çabuk ve etkin tıpkı şekilde engelleme fayrap etmek amacıyla tüm kuvvetli kentsel kontrol kurtarma aracı ile akarsu şeş ve üstü arama kurtarma botunu filosuna kazandırdı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen lansman programında mütekellim Belediye Başkanı Yiğit Kargı, kullanılmamış araçların donanımları yardımıyla, yaşanacak olaylarda ve saf afetlerde akıbet evre hayır olacağını söyledi.

Merzifon Belediyesi İtfaiye Müdürü Dört Dörtlük Aydıner ise, yeğin ve taşkınlara arız olmak amacıyla bu donanımda araçların bölgede yalnız Merzifon’birlikte olduğunu ve araçları hususi kendisine kendilerinin tasarım ettirdiklerini anlattı.

Geçtiğimiz sene Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde meydana mevrut baskın felaketindeki taharri istirdat çalışmalarında görev aldıkları sırada eksiklikleri tayin ettiklerini dile getiren Aydıner, şunları söyledi:

“Aracımızın Türkiye’de apayrı aynı örneği yok. Geçtiğimiz yıl Bozkurt ilçesinde yaşanan başat felaketinde görev aldık. Mesleki açıdan sahada gördüğümüz eksikleri koymak üzere bu araçları tasarladık. Doğal afetlerde, nazik yangınlarda personelimizin konaklayabileceği ve vesile içerisinde taharri istirdat malzemelerinin tamamını fenomen namına götürebileceğimiz bire bir kurgu tasarladık. Aracımızın üstünde 2 zaman paneli var. Zat enerjisini kendisi üretebiliyor. Kıyamet takkadak, insan gücüyle yapılacak işlerin çok daha rahat şekilde tamamlanmasına imkan verecek ekipmanlara sahibiz. Afetlerin yaşanmaması yer büyük arzumuz amma hazır üstelik kalkışmak zorundayız. İlçemizde, bölgemizde ve ülkemizde yaşanabilecek gelişigüzel tip felakette lüzumlu personel gerekse takım adına hazırız.”

Aydıner, yaklaşık 2 kamer evvel da yer sarsıntısı, başat, hararet kabil felaketlerde kullanılmak üzere müteharrik tuvalet aracını dahi filolarına eklediklerini kaydetti.

-Umum kuvvetli kentsel kontrol kurtarma aracı

İçerisinde 4 akak, cağ, abdesthane, giysi dolabı, göstergeç, soğutucu, mini mutfak ve ekipman kâin kentsel taharri kurtarma aracının eklentisinde bile su şeş ve akarsu üstü kontrol kurtarma botu yer alıyor.

Share: