Mersin Ağacı Büyükşehir, 2022’birlikte bile Büyükşehir Evde Keyif ve Bakım Hizmetlerini Sürdürdü

Sazak Büyükşehir Belediyesi Afiyet İşleri Dairesi, 2022 yılında birlikte yurttaşın yanında oldu. Büyükşehir’in Evde Sağlık ve Hizmet Ekibi, sene boyunca ilgiye ve bakıma kadın vatandaşlara esenlik ve evde bakım hizmeti götürdü. Özel fertler amacıyla yıl boyunca hayata geçirilen muhtelif projeler ve hizmetlerle Büyükşehir, ‘Bulutsuz Mersin Ağacı’ amacıyla bile engelleri ortadan kaldırmayı sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde sağlık alanında yürüttüğü evde keyif ve hizmet hizmetleri kapsamında dezavantajlı bireylere ulaşmaya bitmeme ediyor. Esenlik İşleri Dairesi’nin Evde Keyif ve Hizmet Ekibi, arz uzak ilçelere büyüklüğünde gidiyor, afiyet ve bakım hizmetini vatandaşların ayağına kadar götürüyor. Bu kapsamda 2022 yılı zarfında mecmu 11 bin 576 haneye 83 bin 93 kez evde sağlık, bakım ve destek hizmeti verilirken; gerekseme duyan 994 vatandaşa 12 bin 160 kat fizik otama hizmeti ve ruhsal desteğe gerekseme duyan 28 vatandaşa dahi 49 seans tedavi hizmeti verildi. Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde sunulan bakım ile hastalar evlerinde mülakat ediliyor, istikşaf ve kontrolleri yapılıyor.

MERSİN’DE ENGELLER AŞILIYOR

Afiyet İşleri Dairesi Engelliler Yazıhane Müdürlüğü aracılığıyla hayata geçirilen proje ve hizmetler kapsamında 2022 yılı içerisinde; iyileştiren materyal desteğinden alıntı aracı hizmetine, Belirgin Hayat Merkezi’ndeki içtimai aktivitelerden kurslara, hars nutuk faaliyetlerinden ebeveyn hizmetlerine kadar bir nice alanda bakım verildi.

Bariz Yaşam Merkezi’nde hem özel gereksinimli erat, hem de aileleri için çeşitli kurslar açıldı. Seramik Kursu, Özgür Cereyan Becerileri, Elektronik Beyin İşletmenliği, Ahşap Boyama, El Sanatları üzere kursların yanında; yüzme, masa tenisi, badminton, bocce, fitness, halk dansları, kılık, çalgı gibi kültür, müzakere ve spor kursları dahi veriliyor.

Büyükşehir Belediyesi, hususi gereksinimli bireyler ve aileleri amacıyla yıl süresince çeşitli gezi ve etkinlikler da düzenledi.  ‘Engelliler Haftası’, ‘Içe Yöneliklik Farkındalık Günü’, ‘Beyaz Baston Müşahede Engelliler Günü’ üzere majör ahit ve haftalarda farkındalık etkinlikleri düzenleyen Büyükşehir, şehir genelindeki birçok noktaya üstelik geziler düzenledi. Bu geziler yardımıyla özel gereksinimli bireyler akranlarıyla sosyalleşme imkanı bulurken, aileleri üstelik gayrı ailelerle tanıştı.

DR. ATİLA: “SAĞLIĞA ERİŞİM ANLAMINDA VATANDAŞLARIMIZIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK BİZİ MUTLU EDİYOR”

2022 yılı içerisinde esenlik bakım sayılarının manidar derecede artım gösterdiğini belirten Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Dr. Hülya Atila, kullanılmamış yılda üstelik henüz çok gerekseme sahibi vatandaşa vurmak için, sağlık hizmetlerini artırarak sürdüreceklerini söyledi. Dr. Atila, “Hizmetlerimize baktığımız ahit, hem skala anlamında hem bile vatandaşlara erişme anlamında aynı artma olduğunu görüyoruz. Belediyemize bağlı polikliniğimizde, içtimai güvencesi olsun ya de olmasın umum vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Fukaralık sınırındaki vatandaşlarımıza belediyenin elini uzatıyor, onların evlerine büyüklüğünde anbean hizmetlerimizi veriyoruz” dedi.

Evde afiyet anlamında 2022 yılı süresince benzeri ilke imza attıklarını kaydeden Dr. Atila, “Şu anne büyüklüğünde 83 bin posta vatandaşlarımızın evlerine anbean onların pansumanlarını, enjeksiyonlarını, doktor muayenelerini yapıp hemşirelik hizmetlerini verdik. Özellikle bile fizik tedavisi anlamında yataktan kalkamayan, yürüyemeyen nemli, yatalak, engelli vatandaşlarımızın evlerine kadar anbean bu hizmetleri vermemiz, bizi süfli mutlu fail hizmetlerimiz oldu. Kısacası, sağlığa muvasala anlamında vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını diremek bizi bahtiyar ediyor” diye konuştu.

“SAĞLIĞI HENÜZ DA GELİŞTİREN BİR BELEDİYE OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Buğulu Destek Birimi ile onlara ayrımsız anlamda ‘manevi evlat’ olduklarını belirten Dr. Atila, hususi gereksinimli bireyler için birlikte birçok bakım sunduklarını vurguladı. Mersin Ağacı merkezde ve Tarsus’ta meydan düz Koyuverme Evi ile aileleri içtimai birey karışma edebilmek amacıyla mütenevvi işler yaptıklarını belirten Dr. Atila, “Özel çocuklarımızla biz birçok ilki gerçekleştirdik, bir nice sosyal faaliyete imza attık. Otizmli bireyler amacıyla, yapım aşamasında olan bire bir merkezi bu sene açacağız. Mersin Ağacı’in ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bu ihtiyacı eğlemek amacıyla de Otizm Merkezi yazmak amacıyla yola çıktık” diye konuştu.

Münhal Hayat Merkezi ve Peyda Yaşam Parkı’nda, özel bireylere topluluk asıl ve babalarla umum ele vererek mütenevvi işler gerçekleştirdiklerini dahi sözlerine ekleyen Atila, “Içtimai aktiviteler, geziler, piknikler, hususi ahit ve farkındalık etkinlikleri yaptık.  O anlamda baktığımız antlaşma, gelişigüzel bir nice şeyi başardığımızı görüyorum. 2023 sene içerisinde üstelik sunma iri hedefimiz, sağlığın korunması ve apotr sağlık hizmetleri olacak. Sağlığı henüz bile geliştiren tıpkısı uray olmayı hedefliyor, o anlamda 2023 yılı içerisinde herkese dosdoğru yıllar diliyorum” dedi.

Share: