Merhamet ağzı kanserine karşı 9’lu HPV aşısı ile esirgeme

ANKARA Etlik Şehir Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği akademisyen Doç. Dr. Vakkas Korkmaz, acıma ağzı (serviks) kanserinin kadınlarda yer yoğun rastlanılan kanser türleri sıralamasında dünyada 4, Türkiye’de 9’uncu tam olduğunu söyledi. Korkmaz, hastalıkla ilgilendiren genişlik balaban yeniliğin, HPV aşısının 9’uncu versiyonunun familya bakımından Türkiye’de piyasaya sunulması olduğunu belirtti. Ankara Etlik Site Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği öğretim üyesi Doç. Dr. Vakkas Korkmaz, aile ayının, ‘Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı’ olduğunu hatırlatarak hastalığın belirtilerinin düzgüsüz vajinal kanamalar olduğunu söyledi. Korkmaz, Bu anormal vajinal kanamadan kastımız münasebet sonrası kanama kabil. Menopozal dönemde kanamalar olabilir yahut alışılagelen benzeri kadının adet döngüsü dışında görülen kanamalara tığ ‘deli kanamalar’ diyoruz. Ama bunun dışında düzgüsüz vajinal akıntılar, kasık ağrıları, lüzum yapmada zor kabilinden değişik no-spesifik belirtileri bulunmakta. Yine ayrıksı kanserlerde gördüğümüz yorgunluk, kilo verme, iştahsızlık kabilinden bulguları da tığ bu kanserde görebiliyoruz diyerek konuştu.

‘TARAMA İLE YAKALANABİLEN 3 KANSERDEN BİRİ’

Doç. Dr. Korkmaz, otama sürecinin ise bütün kanserlerde olduğu gibi tanılama aldığı evreye bakarak değiştiğini söyleyerek, Erken evrede teşhis kayran hastalarımızda ameliyat ile ağız ağıza düzelme sağlayabiliyoruz. Fakat doğacak evrede tanı alan hastalarımızda daha ağdalı tedavileri fethetmek zorunda kalabiliyoruz. Tabi kim biz kanser aşamasına gelmeden ilk hastalarımızı mührelemek istiyoruz. Tedavide sükse oranımız yüksek alelhusus erken evrede yüzdelik 80 ile 90’lar civarında muvaffakiyet sağlayabiliyoruz. Tarama ile yakalanabilen 3 kanserden 1’i, dolayısıyla biz bağımlı kim hastalarımızın kanser aşamasına gelmeden önce tarama programlarına katılarak amansız hastalık oluşmadan ilk teşhis almalarını umu ediyoruz. Zira erken aşamada tanılama aldıklarında çokça elan dümdüz tedavi yöntemleri ile hastalarımızı otama edebiliyoruz. Dünyada kadınlarda sunma kalın rastlanan amansız hastalık türleri sıralamasında 4’üncü sırada, ülkemizde ise 9’uncu sırada. Türkiye genelinde yüzde 2 civarında ayrımsız görülme sıklığı var yani gelişigüzel 100 bin kişiden 4 kişide görülüyor dedi.

‘KÖTÜ TAGADDI VE SİGARA, TEMİZLENMESİNİ ENGELLİYOR’

Doç. Dr. Korkmaz, amansız hastalık türünün seksüel yolla geçici HPV virüsünden kaynaklığını belirterek, Düzenli tıpkı cinsî hayat bu hastalıktan sakınmak için koca. Tıpkısı zamanda HPV virüsü tabi ayrıksı virüslerde olduğu kabilinden eş vücudunda yıllar ortamında yüzdelik 80’in üstünde kendinden temizlenebilen benzeri virüs. Ancak temizlenemezse etraflı müddet kadın vücudunda kalırsa kansere giden süreci başlatıyor. HPV virüsünün temizlenmesini kırıcı ahval ise dokunaklı beslenme. Özellikle vitamin eksiklikleri burada eke; A, B ve E vitaminleri dolay planda görünmek amacıyla. Tekrar sigara çekmek HPV virüsünün kadın vücudundan temizlenmesini kırıcı makro tıpkısı değişici. Düşük sosyoekonomik düzeyde tutmak bu çor için eke benzeri risk faktörü, gelecek yaş heybetli bire bir riziko faktörü. Hastaların burada yaşamış olduğu şikayetleri önemsemeleri muhteşem. Pozitif tarama programları burada birlikte dünyada üstelik etkinliği gösterildi. Ülkemizde bu tarama programlarına neva hala elan tam seviyede değil diyerek konuştu.

‘AŞIYA KATILIM ORANI YETERLİ DEĞİL’

Doç. Dr. Korkmaz, rahim ağzı kanserine bozukluk olan HPV virüsüne alın dünyada aşının mevcut olduğunu kaydederek, Bu aşıya birlikte iştirak oranı ülkemizde hala daha ehliyetli seviyede değil maatteessüf. HPV aşısının eş kocaoğlan bakımından 9’lu versiyonu Türkiye’de satışa sunuldu. Telkih oluşmak talip hastalarımız 9’lu HPV aşısına ferah ferah ulaşıp bu aşıyı yaptırabilirler. Aşının otama değil; ama havari etkisi civar planda. HPV aşısı da içerdiği tiplere alın havari etkinliği birlik olarak gösterilmiş tıpkı aşıdır. HPV aşısı 9 yaşından itibaren kız ve koca çocuklara yapılabiliyor. 15 yaşına büyüklüğünde iki doz şeklinde uygulanabilir. 15 yaşından sonraları alelhusus muafiyet sistemi algın olan kadınlarda 3 doz şeklinde uygulanmasını öneriyoruz. Şayet 2 düze uygulanacaksa arada en az 6 aylık biraz diliminin bırakılması kocaman dedi.

Share: