Meksika’da beyaz zehir kazası: 5 işçi kurtarıldı, 10 işçi yatık kaldı

Meksika’da evvel yaşanan maden kazası sonrasında yeraltında mahsur artan işçilerden 5’i kurtarılırken, 10 işçinin ise hala kurtarılmayı beklediği açıklandı. Meksika Azamet Başkanı Andres El Kitabı Lopez Obrador ise muhat artan madencilerin kurtarılması için müstelzim temas şeyi yapacaklarını söyledi.

Meksika’nın kuzeyinde mevcut Coahuila eyaletinde düz düz Sabinas şehrindeki kömür madeninde cemaziyelevvel yaşanan kazada, 60 metre derinlikteki bire bir kömür ocağında göçük meydana geldi. Kazanın arkası sıra madeni su basarken, 15 işçinin içeride çevrik kaldı, 1 işçinin ise madenden çıkarak kurtulmayı başardı.

Olay üzerine türlü sivil defans ekipleri ve asayiş güçleri madene gelerek mahdut kalan madencilerin kurtarılması üzere cerrahi müdahale başlattı. Yürütülen cerrahi müdahale sonucunda şimdiye kadar 5 madencinin gaileli halde kurtarılarak hastaneye kaldırıldığı ve 2’sinin tedavileri sonrası taburcu edildiği bildirildi.

Meksika Cesamet Başkanı Andres El Kitabı Lopez Obrador düzenlediği basın toplantısında, yaşanan bu talihsiz kaymakamlık sonrası düzenlenen istirdat çalışmaları üzerine ilkin madencilerin yakınları ve kül kamuoyunun bilgilendirilmesine evleviyet verildiğini anlatım etti.

Obrador, çevrili küsurat madencilerin kurtarılmasını canı gönülden istediğini rapor ederek, bu konuda gerekli olan her şeyin yapılacağını söyledi. Konuşmasında kazayla ilgili temel bilgilere sahip olduklarını ve madenin sorumlularının kimler olduğunun bilindiğini ifade fail Obrador, kazayla ait soruşturmanın daha sonraya bırakıldığını çünkü şu anda önceliklerinin madencileri çevirmek olduğunu belirtti.

Meksika Millî Sivil Koruma Koordinatörü Laura Velazquez Alzua ise, kurtarma operasyonuna silahlı kuvvetler, Millî Muhafızlar ve mütenevvi sivil defans kuruluşlarından mecmu 230 personelin katıldığını bildirirken, zamanın haddinden fazla altın olduğunu bu yüzden uyumaksızın geceli gündüzlü çalıştıklarını belirtti.

Öte yandan, Meksika’nın Coahuila eyaletindeki bire bir kömür madeninde 2006 yılında meydana gelen faciada 65 madenci hayatını kaybetmiş, takkadak 2 madencinin cesedine ulaşılabilmişti. – MEXİCO CİTYShare: