MARDİN’DE ?KARYE HAYAT MERKEZİ’NDE KADINLAR, ÇOCUKLARIYLA OKUMA YEMENI ÖĞRENİYOR

MARDİN’in Derik ilçesinde Milli Terbiye Bakanlığı’nın başlattığı proje kapsamında, kırsal Subaşı Mahallesi’nde açılan Köy Yaşam Merkezi’ne mevrut kadınlar, çocuklarıyla beraber kıraat yemeni öğreniyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nca başlatılan projeyle, köylerin elektrik merkezi haline getirilmesi üzere açılan Köy Hayat Merkezlerinde, rustik mahallelerde 36 çeşitli dalda 838 kursiyer eğitim bilimi görüyor. Derik ilçesine merbut rustik Subaşı Mahallesi’nde açılan Köy Dirim Merkezine mevrut kadınlar, çocuklarıyla beraber kıraat çeper öğrenmeye başladı. İlçe El Yetişek Merkezi Müdürü Mustafa Çekmez,?Açtığımız bu kurslarla köylerimizin canlandırıldığını düşünüyoruz. Katılım birlikte sonuç adım yüksek, buna anahtar olan herkese teşekkür ediyoruz? dedi.

Köy Hayat Merkezi’nde okuma çeper öğretmenliği eden Sevilay Sarıçiçek, anneleriyle bu arada çocukların dahi gelerek hem bilgilerini pekiştirdiğini, hem üstelik annelerine bindi olduklarını belirterek, ‘Yetişek verdiğim bu köyde 4’üncü yılım. Öğrencilerimle birlikte çocukları birlikte geliyorlar. Dallar, annelerine destek ve ruh bilimsel yerine daha bile kendilerini mebzul hissetmeleri için üstelik geliyorlar. Ayrıca haddinden fazla arzulu öğrencilerimiz var, daha de beklemek istiyoruz’ diyerek konuştu.

‘BU AĞIRŞAK BENİM İÇİN HADDINDEN FAZLA İYİ OLDU’

Açılan kursa katılan 6 bala annesi Gülsüm Derin, kıraat ve yemeni bilmediği üzere gittiği yerlerde sevgili yaşadığını söyledi. Derin, ‘Kaç yıldır bütün kavramak istiyordum. Bu kurs benim için çokça gür oldu. Kıraat barı öğreniyorum, fena hâlde oldu benim için. Hiç okuma yazmam yoktu, kursa gelerek kıraat yazmayı öğreniyorum. Tıpkı zamanda İş bina etmek ve uzluk almak dahi istiyorum’ dedi.

Annesiyle bu arada kursa katılan 8’inci sınıf öğrencisi Mihraç Yoğun şunları söyledi;

‘Biz 6 kardeşiz, Allah razı olsun bu ağirşak yardımıyla annem imdi okuma yemeni biliyor. Hastanelere gidince on paralık bir madde bilmiyordu hep başlık önünde bekliyordu ve annemin üniversiteye gideceğine birlikte inanıyorum. Burayı bitirince annem üniversiteye girecek, ona dahi çok inanıyorum?

Share: