Mardin’de 90 milyona mülk olacak projede icraat bitmeme ediyor

Mardin Valisi ve Büyükşehir Uray Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, tarihi Mardin bölgesinde betonarme yapıların yıkılması amacıyla yapılan proje karşı açıklamalarda bulundu. Demirtaş, “Projemiz nihayete erdiğinde kestirmece 90 milyon TL elan harcanması öngörülmektedir” dedi.

Ilbay Mahmut Demirtaş, demirli beton yapılardan arındırılması üzere başlatılan projenin yüzde 30’luk kısmının tamamlandığını belirterek, tahminî 14 aydır devam eden projenin gelecek 2 sene içerisinde tamamlamayı düşündüklerini anlatım etti. Bugüne büyüklüğünde 15 milyon TL’den çok maliyete katlanılan projenin nihayete erdiğinde tahminî 90 milyon TL daha harcanması öngörülmekte olduğunu aktaran Vali Demirtaş, “Yarar maliyet açısından yaklaşıldığında devir, turizm ve ekin faaliyetlerinin kantitatif ve niteliklerinin artırıcı etkisiyle haddinden fazla gelişmemiş sürede kendini amorti edecek ve şehrin sakinlerine melfuf değeri yüksek olan bire bir kayırıcı hareketliliğini sağlamış olacaktır “dedi.

“Batmış tarihi dokuları tekrar çağ yüzüne çıkarmış bulunmaktayız”

Kullanılmamış yılın başlangıcında 12 bin 800 metrekare alanda katabolizma yapıldığını dile getiren Demirtaş, “Yıkılması planlanan 240 yapıdan 36 tanesi yıkıldı. Bu 36 adetin içerisinde yıkımı sağlanan mutlak göz, daire sayısı ise 133 adettir. Sayısal anlamda bakıldığında projemizin yüzdelik 15’i evet bulunmaktadır. Ancak, mutlak adet bazında değerlendirdiğimizde tamamlanan rakamın yüzde 30 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Mavera taraftan, projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel şehrimiz doğal vizyon yapısına kavuşmuş, kemiksiz gelgel müzesi özelliği elan bayındır ayrımsız şekilde görülmüş olacaktır. Öyle kim, kentsel sit alanı adına Şanlıurfa Hars Varlıklarını Esirgeme Mıntıka Yerleşmiş aracılığıyla siper altına alanın şehrimizin tarihi yapılarına gelişi pir betonarme eklemeler yapılarak adeta öz tarihimize çıyanlık edercesine vatandaşlarımızın müdahalesi olmuştur” diyerek konuştu.

Ilbay Demirtaş, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“bahis konusu tarihi ve doğal yapılarımıza müdahale o büyüklüğünde yabani ayrımsız dereceye gelmişti kim yüzyıllık geçmişlere sahip tarihi kilise, cami yahut sosyal yapılar adeta gözle görülmez olmuşlardı. Azim ve kararlılıkla şehrimizin seçkin açıdan menfaati doğrultusunda cereyan ederek bu muhalif yapılaşmanın önüne geçilerek gömülü bu tarihi dokuları yeniden dönüş yüzüne çıkarmış bulunmaktayız. Antrparantez, projemiz ölçülü ve detaylı vadede turizmden, sosyal, kültürel ve ticarete kadar birçok açıdan zait etkileri olacaktır.”

“Projemiz nihayete erdiğinde kestirmece 90 milyon TL elan harcanması öngörülmektedir.”

“Projemizi, 2021 yılının ortalarında hayata nakil düşüncesiyle yola çıktık” diyen Ilbay Demirtaş, “Nihai ağıl gelinceye büyüklüğünde ilmî, ustalık ve site sosyolojisi kadar haddinden fazla ciddi parametreler ışığında fizibilite raporları hazırlayarak değişmeyen verdik. Tahminî 14 aydır devam eden projemizi ati 2 yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Bugüne büyüklüğünde 15 milyon TL’den fazla maliyete katlanılan bu projemiz nihayete erdiğinde kısaca 90 milyon TL elan harcanması öngörülmektedir. Kâr maliyet açısından yaklaşıldığında güneş. turizm ve kültür faaliyetlerinin kantitatif ve niteliklerinin artırıcı etkisiyle çokça kısa sürede kendini amorti edecek ve şehrin sakinlerine melfuf değeri faziletkâr olan aynı herif hareketliliğini sağlamış olacaktır “ifadelerine kayran verdi. – MARDİN

Share: