Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gayda mide ameliyatı yapıldı

Mardin Eğitim ve Araştırı Hastanesinde ekstrem kiloları nedeniyle esenlik sorunları ruhlu 4 yavru annesine, tüp mide ameliyatı yapıldı.

Hastane Sertabip Yardımcısı Dr. Görüntülük Aktarmak, AA muhabirine, tüp göden ameliyatı kabilinden operasyonların cerrahların uygun gördüğü durumlarda bundan sonra hastanelerinde yapılabildiğini söyledi.

Öğrenmek, “Bu garip hastalarımızın imdi toprak dışına gitmelerine icap namevcut. Hastanemizde eksper hekimlerimizle bu ameliyat yapılabilmekte.” dedi.

Opr. Dr. Hüseyin Bayhan dahi hastanın kilo verememe şikayeti üzerine hastaneye başvurduğunu aktararak, hastaya tuluk göden ameliyatı uyguladıklarını belirtti.

Bayhan, şöyle konuştu:

“Faaliyetler gayet başarılı geçti. Hastanemizin ustalık imkanları bu konuda yeterliydi. Bu ameliyatı kalburüstü tıpkısı şekilde ilk defa gerçekleştirdik. Hastamızı bile taburcu ediyoruz. Hastamız gayet gür, hiçbir sıkıntısı yok. imdi egzersizlerine bitmeme edecek. Ağızdan sıvı ile beslenecek daha sonraları zalimce beslenmeye geçecek.”

Obezitenin adeta aynı cemiyet sağlığı sorunu haline geldiğine ilgi çekici Bayhan, akilane beslenme ve egzersizin önemine değindi.

Tüp göden ameliyatı olan 4 çocuk annesi 35 yaşındaki Dilber Eliçek ise, kiloları yüzünden çok sıkıntılar çektiğini dile getirdi.

Bu nedenle hastaneye başvurduğunu ve burada işler olabileceğini öğrenince çok bahtiyar olduğunu anlatan Eliçek, “Çok şükür iyiyim. 60 kiloya inmeyi hedefliyorum. 17 senedir evliyim. Eşimin desteği çokça oldu. Bana maneviyat verdi. Kilo yüzünden afiyet sorunları yaşıyordum, yürümekte, konuşmakta, debi etmekte zorlanıyordum. İnşallah bunu atlatacağız. Bilcümle esenlik çalışanlarına teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: