Manisa’da imzalar atıldı, 600 bin yapının hareket testi ücretsiz yapılacak

Manisa’birlikte imzalar atıldı, 600 bin yapının yer sarsıntısı testi ücretsiz yapılacak

Bir Numara paye riskli zelzele bölgesinde düzlük düz Manisa’birlikte yüce adım

MANİSA – Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Ululuk Bayar Üniversitesi, Manisa’daki 17 ilçede 600 bin yapının depreme metanet testi üzere işbirliği protokolünü imzaladı. Bir Numara evre riskli zelzele bölgesinde kayran düzlük Manisa’birlikte çalışmaların kısa süre içerisinde başlayacağı belirtilirken, tören düzeni çerçevesinde denetimler de ücretsiz olacak.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Şevket Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç ile gelişigüzel Manisa’daki muhtemel ayrımsız sarsıntı öncesinde yapıların risk derecesini tespit etmek amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. Tören Düzeni çerçevesinde Manisa’nın 17 ilçesindeki 600 bin bağımsız birimden oluşan yapılar depreme agreman ve katılık açısından denetlenecek. Meydan çalışmasının finansmanı Manisa Büyükşehir Belediyesi marifetiyle sağlanacak ve ücretsiz yapılacak. İmzalanan protokol hakkında görüşlerini dile getiren Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini dile getirerek, tören düzeni çerçevesinde akademinin hikmet kaynağını bu sürece aktararak, ayrımsız defa haritası intikal etmek istediklerini dile getirdi.

Tören Düzeni töreninde mütekellim Manisa Büyükşehir Belediye Reisi Cengiz Ergün ise “Öncelikle, 6 Küçük Ay 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve asrın felaketini yaşadığımız depremlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Ülkemizin ve milletimizin başı sıhhatli olsun. Yaşanan bu iri hırs, binlerce insanımızı hayattan koparırken milyonlarca insanımızı birlikte huysuz yönde etkiledi. Ancak ülkemiz ve milletimiz, angajman ve kardeşlik içerisinde bu zor günlerin da üstesinden gelecektir. Hararetli benzeri ülkeyiz ve yaralarımızı de halk birliğiyle saracağız. Rabbim benzeri elan hakeza acılar yaşatmasın” diyerek konuşmasına başladı.

İmar planlarının önemi aynı posta daha anlaşıldı

Başkan Ergün, “Manisa’mızda depreme dayanabilen yapılar kurmak, planlarıyla güçlenmiş aynı site tesis etmek için 1989 yılından beri yapılamayan mamure planları noktasında kaymakamlık belediyelerimiz ve kıymetli divan üyesi arkadaşlarımızla dokunaklı ayrımsız şekilde çalışıyoruz. Yaşadığımız bu nazik afetin peşi sıra bayındırlık planlarının önemi bir kez henüz ortaya hamiş oldu. Bildirme güdük sürede çalışmalarımızı tamamlayarak, düzenlenen ve çağcıl tıpkı site dayamak yegâne gayemizdir” ifadelerini kullandı.

17 ilçede depreme metanet testleri yapılacak

Üniversite ile muhteşem bir protokolü imza altına aldıklarını tamlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Yaşanan kıyamet sonrasında şehrimizdeki binaların depreme dayanabilen olup olmadığının tespiti çerçevesinde üniversitemizle süratle iletişime geçtik ve acul ayrımsız şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. İmza altına alacağımız bu protokol ile 17 ilçemizdeki 600 bin müstakil bölümden oluşan yapı stokunu inceleyeceğiz. Şehrimizdeki bulunan binaların zemin yapısı, zemin dayanımı, bina imal yılı, sütun kiriş sistemi, projelerin belediyelerimizde kâin projeleriyle eğlenceli olup olmadığı, yerinde yapılacak incelemeler ile teçhizat durumunun projedeki durumuyla örtüşüp örtüşmediği kabil konularda denetimleri üniversitemiz gerçekleştirecek. Üniversitemize çalışmalarıyla ait gerekli finansman desteğini büyükşehir belediyemiz sağlayacak. Bu denetimleri de ücretsiz kendisine vatandaşlarımıza sunacağız. Bu çalışmayla hem vatandaşlarımızın akıllarındaki istifham işaretlerini gidermiş olacağız hem de şehrimizin genelindeki yapılarla ilgilendiren koskocaman veriler elde etmiş olacağız. O açıdan zer katkıları nedeniyle rektörümüz ilkin girmek üzere, haddinden fazla değerli hocalarımıza, büyükşehir belediyemizin çalışanlarına, kaymakamlık belediyelerimizin teknik ekiplerine ve emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum. Protokolümüzün yavuz olmasını dilerken, böylesi felaketlerin aynı henüz yaşanmamasını istek ediyorum. Rabbim, ayrımsız henüz hakeza kara eyyam yaşatmasın” diyerek konuştu.

Protokolün imza töreninde Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ünsel Semavi, üniversitenin dekan ve tedris üyeleri katıldı.

Share: