Manavgat’ta yanan alanlarda karışık hayatı baştan canlanıyor

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde geçen sene 65 bin hektara yakın ormanın bulunmayan olduğu yangın sonrası Orman Bölge Müdürlüğü’nün ağaç dikiminin beraberinde, birçok alanda nebat türlerinden sâdır tohumlar filizlendi. Bakir nebat örtüsüyle, melez hayatı bile gine oluşmaya başladı.

Manavgat ilçesinde güzeşte yıl 28 Temmuz’dahi 4 değişik noktada başlayan orman yangınları, hat ilçeler Akseki, Gündoğmuş, İbradı ve Alanya’nın bazen mahallelerine bile sıçradı. 2’si orman koruma memuru 7 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlar, 19 farklı noktada günlerce sürdü. Bu ilçelerdeki 59 mahalle büyük kötülük gördü. Toplamda 65 bin hektara mail alanın küle döndüğü yangında, insanların yanında çiftlik hayvanları, pisik, köpek ve ormanlardaki melez hayvanları nazik engel gördü.

Yangınla, bölgede değme alandan herkesin işyar yahut fahri bulunduğu süreçte, başta Antalya tevessül etmek amacıyla Türkiye’nin değişik illerinden bölgeye gelen baytar hekimler, acılı veya duman nedeniyle yaralanan hem yerel hem da karışık hayvanlarının tedavilerini üstlendi. Antalyalı veteriner hekimler, yangının dakikasında ardından olayla ilişik akademik anlatım hazırlanması üzere 5 kişilik tıpkı kadro oluşturdu. Ekipte Semavi Ateşli, Hâl Tibukoğlu, Hasan Balık, Mustafa Koç ve Mustafa Acet saha alıyor.YANGIN VE SONRASI ÇALIŞMALAR SÜRÜYORYangın ve sonrasındaki süreçte bölgede sürekli çalışmalar yapan kol, yok olan ormanlardaki çandır hayatının baştan gelişimine ilişik hikmet verdi. Kadro üyelerinden veteriner hekim Mavi Ateşin, 65 bin hektarlık şişman yangının insanlara kötülük verdiği kabil evcil, kom ve çandır hayvanları üstelik etkilediğini söyledi.AFETLERDE VETERİNERLERİN ROLÜYangında hayvanlara önce müdahalede baytar hekimlerin canla başla savaş ettiklerini belirten Coşkun, “Yerelde mevcut hekimler geceli gündüzlü demeden hayvanlara müdahale yazar onları kurtarmakla uğraştı. Bu fedakar çalışmaya ülke dışından birçok baytar hekim da katıldı. Bu afet bizlere veteriner hekimlerin afetlerdeki rolünün ne büyüklüğünde iri olduğunu gösterdi. Buradan nazik dersler çıkardık. Bunlardan sunma önemlisi ise baytar hekimlerin afet planlamasının tıpkı dakika ilk yapılması gerektiği ve yapılanma planlarının yapılmasıdır. Bununla ilişkin ekip kendisine çalışmalara başladık. Umarım bu tür afetlerle esasen karşılaşmayız” dedi.HER 1 METREKAREDE 5-10 ÇAM FİLİZİYangında bulunmayan olan çandır hayatı habitatı nedeniyle karışık hayvanlarının evsiz kaldığını belirten Coşkun, “Yangından sonradan uyumlu yerine yaban hayatı takibini gerçekleştirdik. Bu günlerde Manavgat coşkunluk alanlarında yurt tekrar şekillenmeye başladı. Makilikler birlikte gelişigüzel 1 metrekarede 5-10 nüsha çam filiz rengi görüyoruz. Bu format azık zincirinin yerine gelmesi ve ayrıksı karışık hayvanlarının yeniden alanı kullanabileceğine işaret ediyor” diyerek konuştu.FLORA VE FAUNA KENDİNİ YENİLİYOR

Özellikle ati sene baharat kuş göçünde bu alanları kuşların yeniden kullanılabileceğini belirten Ateşli, “Şu zaman yaban hayatı vejetasyon ve fauna kendini yenilemeye başladı. Bu yenilemeyi sonsuz akademik namına takip edeceğiz. Alanı memeliler, kuşlar, böcekler, sürüngenler kadar deli dolu türleri yine kullanıma başladı. Yaban hayatını hep yerine görmeliyiz, çabucak bitkiler namına değil. Ayrıca bölgede aşılanmamış hayatıyla, insanlar, evcil ve çiftlik hayvanları bile çöz içe yaşıyor. O yüzden iyileştirme çalışmalarında ormancılarla alay malay alanlarındaki eksper kişilerin de nasıl çalışmalarda meydan alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Share: