Liseli öğrencilerin tasarladıkları roket ‘TEKNOFEST 2022’ final turunda

Liseli öğrencilerin tasarladıkları roket ‘TEKNOFEST 2022’ bitiş turunda

Osmaniyeli öğrenciler tasarladıkları roketle TEKNOFEST Roket Yarışması’nda final yarışlarına girmeye türe kazandı

Lise kategorisinde 5 bin feet amacıyla yarışacak olan öğrencilerin hedefi bir numara kalkmak

OSMANİYE – Osmaniye Gençlik Merkezi’nde bire bir araya gelen 7 ortaöğretim öğrencisi tasarladıkları roketle Havacılık, Gök ve Teknoloji Festivali çerçevesinde düzenlenen TEKNOFEST Roket Yarışması’nda bitiş yarışlarına girmeye adalet kazandı. Ortaöğretim kategorisinde 5 bin feet amacıyla yarışacak olan öğrencilerin hedefi birinci görünmek.

Öğrencilerin havacılık ve gök teknolojileri alanlarına ilgilerini bırakmak ve bu alandaki kabiliyetlerini yetiştirmek amacıyla Aksaray’dahi planlı Havacılık, Uzay ve Uygulayım Bilimi Festivali TEKNOFEST Roket Yarışması’nın final turunda Osmaniyeli öğrenciler yarışmaya hak kazandı. Osmaniye Toyluk Merkezi’nin destekleriyle gece gündüz demeden tam parçalarını özlük imkanlarıyla üreterek ortaya çıkardıkları roketle bitiş yarışlarına mühür duyulmak isteyen öğrenciler ortaöğretim kategorisinde 5 bin feet üzere yarışacak. Tasarladıkları roketle nazik dizayn raporunda Türkiye 3üncülüğü elde öğrencilerin hedefi yarışmada bir numara görünmek.

“5 bin feet roket yarışı irtifasında yarışmaya katıldık”

Eleştiri dizayn raporunda Türkiye 3. Kendisine yarışa katılacaklarını tabir eden bando bildirişim sorumlusu Furkan Özdemir, “Roket yarışmamız makul aşamalardan oluşuyor. Raporlama ve atış aşaması şeklinde. Takımımızı 2021 yılında kurduğumuzda ön dizayn raporunda Türkiye 8’incisi henüz bilahare daha da tecrübeler kazandık. 2022 yılında gine 5 bin feet roket yarışı irtifasında yarışmaya katıldık. Bu sene esasen raporlama aşamalarını başarıyla geçtik. Yöre tasarım raporunu geçtik. Ciddi dizayn raporunda Türkiye 3’üncülüğü elde ettik. Atışa hazır raporunu başarıyla teyit ettikten bilahare atış yapmaya hak kazandık. 4 Ağustos Perşembe haset Aksaray’a gideceğiz. Aksaray’da fırlatmamız gerçekleşecek. TEKNOFEST bize spekülasyon için 8 saat süre verecek. Bu 8 saat içerisinde roketimizi ağız ağıza montajlayıp atışa hazır kuzuluk getirmeliyiz. Eğer roketimiz kudretli ayrımsız şekilde orayı üstelik geçerse 6 Ağustos sabahı roketimizi fırlatacağız” diyerek konuştu.

“Amacımız evre kaldırmak”

Roket üzerine teknik bilgiler veren topluluk kaptanı Ahmet Kağan Çekiç, “Bu yıl TEKNOFEST’in düzenlemiş olduğu roket yarışmasında atışa doğruluk kazandık. Roket yarışması bizden roketimizi 5 bin feete çıkarıp 5 kilogram olan yararlı yükümüzü orada bırakmamızı istiyor. Faydalı yükümüzde paraşütle aşağıya inecek. Roketimiz üç bölümden oluşuyor. Roketimizin içerisinde faydalı yükümüz, emniyetli inişi sağlayan paraşüt, bağlantı ipleri ve bilgisayarı bulunuyor. Roketin yapım aşamasında takımın beher üyesi değişik bölümleriyle ilgilendi. Bu seneki amacımızda roket yarışmasında derece kaplamak” dedi.Share: