Küresel istinas ‘arıları’ dahi etkiledi: Uyuması gerekirken uçuyorlar

Kargaşa’birlikte bu sene kış yağışsız geçince bal arıları kış uykusuna yatamadı. Uyuması gereken arılar uçmaya başlayınca, kışlık yiyecekleri olan balları birlikte er tüketti. Kargaşa Salt Yetiştiricileri Birliği Başkanı Atak Çiftçi, kış ayında bahar beslemesi yapıldığını, aksi hâlde sili ölümlerinin olabileceğini söyledi.

Global hesaplı faydaları olduğu büyüklüğünde bitkilerin tozlaşmasını birlikte dağladığı için arıların önemi insanlar amacıyla oldukça aşkın. 3 bin 500 etkili arısı ile 613 bin kovan sayısı mevcut Cıvıl Cıvıl’dahi bu sene kar yağışı olmayınca arılar uykuya yatamadı. 5 kamer süresince şita uykusuna yatması müstelzim arılar, uçmaya bitmeme edince, yavrulamaya ve kendileri için bırakılan balları tüketmeye başladı. Aç mütezayit bal arılarına besiciler sağlamlaştırma kek ve bal vererek ahretlik yapması gerektiği, verilmediği durumda ise öz ölümlerinin olabileceği belirtiliyor.

“Mart ortasında yapmamız gereken beslemeyi demincek yapıyoruz”

Ordu Öz Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akış Çiftçi, “Arılarımızı yayladan getirdiğimi ant ilk teşrin ayının sonlarına akla yatkın kış uykusuna mergup ve uçmazdı, bu esnada da içerisinde kış beslemesi amacıyla 15 kilogram kadar bal bırakılıyordu. Fakat bu yıl arılarımız on paralık uyumadı ve sürekli namına yavru yapıyor, bu alışılagelen aynı genişlik değil. Bu de yaylalardan gelirken, ‘kış süresince arılarımıza yeter’ dediğimiz bal daha çok tükenme noktasına geldi. Bu nedenle mart ayının ortasında yapmamız müstelzim bahar beslemesini şuanda yapmazsak kırıcı halis ölümleri ile yüz yüze kalabiliriz, bizim için donuk ve beklenmedik aynı proses” dedi.

“Beklenmedik bire bir evolüsyon”

Arıların şita uykusuna yatmadığı amacıyla ahretlik yapılmasının majör olduğunu kaydeden Ekinci, Kalaba’daki arıcıların bilinçli olduğundan bakımlara başladığını ve ilkbahar hazırlıklarına başlandığını belirterek, “Küresel ısınma ve iklim koşullarından çevre olan tıpkısı evolüsyon. Arıların bu aylarda uyuması, uçmaması ve aşırı derecede yavru yapmaması geçişsiz, bu umulmayan aynı gelişme. Tığ bakanlığımızdan kapçık başına 3 kilogram şeker hastalığı almıştık, 4 kilogram de mart kocaoğlan içerisinde verileceği bilgimiz var fakat bu şartlarda arılarımıza imdi 4 kilo şekerin yetmesi gibi değil. Bu nedenle bakanlığımızın arıcılar için şeker önceliği yapması şu an üzere şanlı. Çünkü mart ayında yapmamız müstelzim beslemeyi ocak ayında yapıyoruz” şeklinde konuştu. – CIVIL CIVIL

Share: