Kültür odası başkanından çiftçilere: “Suyu birkaç tüketen ürünler tercih edilmeli”

Tarım odası başkanından çiftçilere: “Suyu az tüketen ürünler yeğleme edilmeli”

NİĞDE Niğde Ekincilik Odası Başkanı Ege Kenar, yağış azlığı sebebiyle çiftçilere bir iki su tüketen ürünleri ekmelerini ve ekincilik sigortası yaptırmalarını kaynak etti.

Bu sene yağışların yeterli olmaması dolayısıyla tarladaki ürünlerde ve sonuç üretiminde sorunlar oluşabileceğini ifade eden Delik Başkanı Kavşak, çiftçilerden tarım sigortası yaptırmalarını istedi. Ekincilik Sigortaları Havuzu’na önümüzdeki yıllar amacıyla kuraklığın de eklediğini tamlayan Dudak, yaşanabilecek menfi ayrımsız durumda çiftçilerin genişlik azından ekim amacıyla yaptıkları masraflarını vurdumduymaz alabileceklerini anlatım etti. Dudak, “TARSİM, önümüzdeki yıllar için tarım sigortasına kuraklığı dahi eklemiş oldu. O yüzden çiftçilerimizin yağışsızlık sigortasını muhakkak yaptırmalarını istiyorum. Zira kuraklık sigortasını yaptırdıkları takdirde aynı yağışsızlık yaşarsak baharat döneminde çiftçilerimizin tek değilse yaptığı masrafları, yağışsızlık sigortası karşılayarak. O konuda doğrusu çiftçilerimizi tığ ide eliyle, sosyal medya marifetiyle uyarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Tarlaların arka gübrelemelerini nitrojen anlamında atabilirler”

Niğde’nin bir iki yağış kayran aynı kesim olduğunu tamlayan Ağız, “Bu yıla geldiğimizde ilkgüz, ilk teşrin ayları içerisinde aynı miktar yağmur olsa de teşrinisani ve mesafe ayında yağmur miktarı zaman normallerin altında değil, çokça haddinden fazla altında seyrediyor. Çiftçiler marifetiyle değerlendirdiğimiz takdirde bittabi ki karın yağmaması, sâdır buğdayların geceleri soğuk olunca donmasına sebep olacak. Çiftçilerimize şunları önerebiliriz. Şubat ayının içerisine geldiğimizde tarlaların üst gübrelemelerini nitrojen anlamında atabilirler. Ürünlerini, bir nebze olsun koruyabilirler. Yeniden meyve fidanlarına baktığımız takdirde onlar bile tomurcuk yapacak seviyeye geldiler. Antipatik çekicilik olmayınca meyvecilikte de sorunların yaşandığını görüyoruz” diyerek konuştu.

Başkan Ege Munsap, çiftçilerin önümüzdeki sene, çiftçilere ekim için beş altı akarsu tüketen ürünleri yeğleme etmeleri önerisinde bulunarak, “İnşallah önümüzdeki yıl yağışların sunturlu olması, us yeri kaplaması ve buğdaylarımızı korumasını diliyoruz. Ama havaların yağışsız olmasından etraf yer şeş sularının çekilmesi ve barajların dolmaması üzere hakeza ayrımsız sorunla cebin karşıyayız. Çiftçilerimizin, önümüzdeki yazlık ekilecek ürünlerde da bir iki akarsu tüketebilen ürünleri yeğleme etmesini istiyorum. Çünkü önümüzdeki yıl akarsu sorunu yaşayacağımızı bugünden görüyoruz” diyerek konuştu.

Share: